Zdravie

V prírode sa prebúdzajú kliešte, infikované sú najmä na brehu Váhu

" V prírode sa treba chrániť správnym odevom a použitím repelentov. "

TASR, 6. apríla 2017 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Teplé počasie prebúdza v prírode kliešte. Ich výskyt je typický najmä pre obdobie od apríla do októbra. Aktívne začínajú byť od asi ôsmich stupňov Celzia.

Kliešte sa nachádzajú na celom Slovensku, nie všetky sú však nosičom vírusu. "Tie nakazené sa nachádzajú predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh," povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Zuzana Drobová. V tejto oblasti zaznamenávajú hygienici najvyššiu chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, maximum výskytu má najmä v lete.

Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska. Ide o pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitriansku a Pohronskú pahorkatinu, oblasť Malých Karpát, okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice. Kliešte sa však zmenou klímy dostávajú aj do vyššie položených oblastí Slovenska – do Tatier. Možno ich nájsť v horských oblastiach do 1000 až 1200 metrov, na južných svahoch a hrebeňoch hôr, dokonca nad 1400 metrov.

"Okrem encefalitídy prenášajú kliešte často aj lymskú boreliózu," povedala Drobová. V oboch prípadoch ide o infekčné ochorenia. Lekári vlani hlásili 174 ochorení na kliešťovú encefalitídu. Minulý rok si nevyžiadala úmrtie. Na lymskú boreliózu vlani ochorelo 1105 osôb, lekári takisto nezaznamenali úmrtie. Kliešťovú encefalitídu doktori najviac diagnostikovali v Banskobystrickom kraji, najmenej v Bratislavskom. Na lymskú boreliózu ochorelo najviac ľudí v Žilinskom kraji a najmenej v Bratislavskom.

Pred kliešťovou encefalitídou sa možno najlepšie chrániť očkovaním. Proti lymskej borelióze sa očkovať nedá. V prírode sa treba chrániť správnym odevom a použitím repelentov. Ľudia by si mali obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek či tričká s dlhými rukávmi. Vhodné je vyhýbať sa vysokým trávam a kríkom, kde sa kliešte združujú najviac.

Prisatého kliešťa možno z tela najjednoduchšie odstrániť pinzetou čo najbližšie pri koži. Odborníci ho odporúčajú vykývať, nie vytočiť. V druhom prípade hrozí, že nedôjde k vybratiu hlavičky. Dôležité je nerozpučiť a neudusiť ho.

Nemožno si pomáhať vatou, nanášať na neho tekuté mydlo a olejové prípravky. Môže dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša.

ODPORÚČAME AJ:
Štyri prírodné liečivá, ktoré sú v skutočnosti škodlivé
Antivaxeri sú u nás silní na internete, začali pred 17 rokmi
Protorexia: Je strava bohatá na bielkoviny nezdravá?
VIDEO: Poškodený stavec či platnička sú hlavolam,nie však neriešiteľný

Komentáre