Zdravie

Ako sa starať o pleť v zime: Pozornosť venujte hlavne tvári a rukám

"K ochrane pleti prispievajú aj mejkapy, poradila Dostálová ženám"

TASR, 20. novembra 2017 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Zima si vyžaduje správnu starostlivosť o pokožku najmä na tvári a rukách. Tie sú totiž nepriaznivým vplyvom počasia vystavené najčastejšie. Netreba to preto zanedbávať, upozorňujú kožní lekári.

"Vhodné sú najmä krémy s tuhšou textúrou, prípadne s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínov. Pleť vyživia, hydratujú a pomôžu vytvoriť ochranný film," radí dermatologička Denisa Dostálová z Polikliniky Falck Radlinského. Pre citlivú pleť odporučila krémy bez obsahov parfumov a parabénov. Platí to podľa nej pre ženy i pre mužov.

Záleží od typu pleti


Krémy si treba vyberať podľa typu pleti. Suchej vyhovujú tie s vyšším obsahom tukov. Ľudia so suchou pokožkou by sa mali vyhýbať umývaniu si rúk horúcou vodou. "Pretože to pleť ešte viac vysuší, rovnaký efekt majú aj čistiace mlieka či micelárne vody s obsahom alkoholu," uviedla Dostálová. Naopak, pre mastnú pleť sú vhodné ľahšie hydratačné krémy, pre zmiešanú zase prípravky s vyváženým obsahom výživných a hydratačných látok.

Mejkap až nakrémovaní


K ochrane pleti prispievajú aj mejkapy, poradila Dostálová ženám. Chránia ju pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, bránia dehydratácii pleti a súčasne kryjú akné, pigmentové škvrny, mnohé majú aj liftingový efekt a UV filter.

Aplikovať mejkap odporúča dermatologička až po ošetrení vhodným krémom. "Ten treba aplikovať aspoň 30 minút pred odchodom z domu, aby sa predišlo podráždeniu pleti. Kožu treba premastiť aj viackrát denne, dôležité je dodržiavať pitný režim, nemožno zabúdať na rukavice," povedala Dostálová.

Zimné slnko netreba podľa nej podceňovať. Aj v chladných mesiacoch treba používať krémy s vyšším UV filtrom, najmä na horách.

ODPORÚČAME TIEŽ:

Antibiotiká nefungujú na všetky problémy. Často ich jeme zbytočne veľa
Psoriáza sa môže objaviť v akomkoľvek veku, spúšťačom je aj stres
Za dlhodobým kašľom dieťaťa môže byť nesprávne držanie tela
PSYCHOLÓG: Na prvú očnú prehliadku treba dieťa dopredu pripraviť

Komentáre