Zdravie

Šampanské pomáha zlepšovať pamäť

"Dôvod navyše dopriať si bublinky? "

Zuzana Onufer, 17. novembra 2015 10:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Niektoré vedecké štúdie sa stretnú s vlažným uznaním, iné spôsobia nadšené ovácie. To druhé je prípad výskumu, ktorý skúmal účinky šampanského na pamäť. Vedci totiž zistili, že regulovaná konzumácia bublinkového nápoja má pozitívne účinky pre naše mozgové bunky.

Tri poháre týždenne


Podľa výsledkov výskumu, tri poháre šampanského týždenne pomáha zlepšovať priestorovú pamäť. Okrem toho nápoj vraj funguje ako prevencia vzniku demencie a Alzheimerovej choroby.

Výskum bol uskutočnený na Reading University, viedol ho profesor Jeremy Spencer. „Experimentmi sme zistili, že mierna konzumácia šampanského má potenciál ovplyvniť kognitívne funkcie, ako je napríklad pamäť,“ tvrdí Spencer. Hrozno odrôd Pinot Noir a Pinot Meunier, z ktorého sa vyrába šampanské obsahuje fenolové zlúčeniny, ktoré pozitívne ovplyvňujú funkcie mozgu a zabraňujú tak vzniku duševných chorôb.

Podobné výsledky boli už skôr dokázané u červeného vína, ktoré však obsahuje iné látky – flavonoidy.

Neradujte sa predčasne


Aj keď tieto výsledky určite potešia všetkých milovníkov šumivého nápoja, treba krotiť prílišné nadšenie. Experimenty na Reading University totiž boli uskutočnené na potkanoch, ktorým vedci podávali malé množstvo šampanského a sledovali ich činnosť mozgu. Na ľuďoch to zatiaľ netestovali.

Doktor David Vauzour, ktorý sa tiež podieľal na výskume uviedol, že v blízkej budúcnosti sa chystajú robiť podobné výskumy aj na ľuďoch. Zatiaľ možno s istotou povedať, že na pamäť blahodarne pôsobia aj iné na polyfenoly bohaté potraviny, ako sú napríklad čučoriedky a kakao.

Výsledky výskumu teda budeme pravdepodobne môcť oslavovať až v budúcnosti, ale dať si fľašu kvalitného šampanského s priateľmi, môžete už dnes.
Zdroj: express.co.uk, yourtango.com

ODPORÚČAME AJ:
Barteková: Športovec nesmie zájsť priďaleko
Športiak s autopilotom a pristávacou plochou pre drony
Predčasná ejakulácia nie je pravá choroba
Matej Tóth: Sociálne siete sú ako dobrý kamarát, no aj ten môže zlyhať

Komentáre