Zdravie

Prostata ako strašiak mužov: Pomôže správna strava?

"Nezhubné zväčšenie prostaty je najčastejší zdravotný problém starnúcich mužov a vôbec najčastejšie nezhubné nádorové ochorenie u mužov."

Alena Klepochová, 15. februára 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Prostata je súčasťou pohlavných orgánov muža. Je to žľaza veľkosti gaštana, ktorá obaľuje močovú rúru na jej začiatku. Úlohou prostaty je produkovať látky slúžiace na výživu a lepší pohyb spermií. A práve ona začína robiť mužom s pribúdajúcim vekom problém.

Hlavným rizikovým faktorom benígnej prostatickej hyperplázie (BPH) je vek. Zriedkavo preto mávajú problémy súvisiace so zväčšenou prostatou muži mladší ako 40 rokov. Trápi však viac ako polovicu šesťdesiatnikov a vo veku 70 až 80 rokov má nejaké príznaky ochorenia až 80 percent mužov.

„BPH môže viesť ku zväčšeniu objemu prostatickej žľazy, k obštrukcii dolných močových ciest a/alebo k príznakom dolných močových ciest ,“ povedal urológ. Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD. Prečo ochorenie vzniká, nie je podľa jeho slov v súčasnosti ešte úplne jasné. Ukazuje sa však, že problémy mávajú častejšie diabetici či muži s vysokým tlakom.

O problémoch sa treba poradiť s lekárom


Pri benígnej prostatickej hyperplázii tlačí zväčšená prostata na močovú rúru a spôsobuje problémy s močením. Steny močového mechúra sú podráždené a už pri malom množstve moču môže muž cítiť nutkanie na močenie, čo vedie k častým návštevám toalety. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patria slabý prúd moču, oneskorené močenie, pocit neúplného vyprázdnenia, tlačenie pri močení, krv v moči či časté močenie v noci.

Ilustračné foto Foto: TASR
Časté a bolestivé močenie považujú mnohí muži za nevyhnutnú súčasť starnutia a svoje príznaky ignorujú alebo sa ich snažia zmierniť sami pomocou rôznych voľnopredajných liekov. Väčšinou sú ochotní podstúpiť vyšetrenie prostaty až pri závažných problémoch, ktoré ich obmedzujú v každodennom živote. Mali by však vedieť, že kontrola prostaty u urológa je bezbolestná, jednoduchá a rýchla, a že lekár im môže odporučiť rôzne spôsoby liečby, ktoré môžu postup ochorenia zastaviť a odstrániť jeho príznaky. Niekedy stačí zmena životosprávy.

Vhodná strava ako prevencia


Nezhubnému zväčšeniu prostaty možno podľa odborníkov predchádzať aj vhodným zložením stravy. Kým niektoré potraviny môžu vznik ochorenia podporovať alebo ho zhoršovať, iné majú naopak ochranný efekt. Muži vo vyššom veku, a nielen oni, by preto do svojho jedálnička mali zaradiť čerstvé ovocie a zeleninu. Ideálne sú organické či bio potraviny, vhodné sú i paradajky, brokolica a listová zelenina. Známym prírodným liečivom na močové problémy sú brusnice, priaznivo pôsobia však aj černice, maliny, čučoriedky či jahody.

Ilustračné foto Foto: TASR/Zdeněk Urban
Muži by tiež s pribúdajúcim vekom mali dbať na dodržiavanie pitného režimu. Denne by tak mali prijať dva až tri litre tekutín, najvhodnejšia je čistá voda. Odporúča sa tiež obmieňať jedlá, ktoré môžu obsahovať alergény ako mliečne výrobky, vajíčka alebo obilniny. Do jedálnička treba zaradiť celozrnné produkty, oriešky, ľanové či tekvicové semienka, hydinu a čerstvé ryby.

Naopak, obmedziť treba konzumáciu červeného mäsa a vnútorností, ako aj polotovarov, instantných jedál a jedál z konzervy. Vhodné je okrem toho obmedziť príjem solí a cukrov. Minulosťou by sa malo stať fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu. Problémy môže spôsobiť chlad a dlhodobejšia nehybnosť.

Komentáre