Zdravie

Viete, ako zorganizovať dieťaťu prázdniny? Psychologička vám poradí

"Pre rodičov menších detí sú prázdniny aj zaťažkávajúcou skúškou, ako zorganizovať obdobie dvoch mesiacov."

TASR, 12. júla 2017 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta
Prázdninový program pre deti by mal rešpektovať ich vek, kým tí menší školáci by mali prázdniny prežiť so svojimi rodičmi a blízkymi, väčšie deti už potrebujú aj určitú voľnosť. Uviedla to psychologička Denisa Maderová.

Čas na oddych aj pre rodičov


"V prípade tých menších je dôležité, aby prázdniny prežili v známom prostredí, s rodičmi, starými rodičmi, prípadne ďalšími členmi rodiny," poznamenáva. Pre rodičov takýchto menších detí sú prázdniny preto aj zaťažkávajúcou skúškou, ako zorganizovať obdobie dvoch mesiacov. Neraz si situácia vyžaduje, aby si zobrali dovolenku samostatne a rozdelili si čas s deťmi. Podľa Maderovej je to však zároveň aj príležitosťou viac sa venovať deťom a viac oddychovať. "Aj v prípade dospelých platí, že leto má byť zamerané na oddych, nie na prácu, tak si to napokon aj organizmus vyžaduje," upozorňuje psychologička.

Nezabudnuteľné zážitky


Spoločne strávený čas navyše dáva možnosť upevňovať vzťahy v rodine, puto so svojimi deťmi a je možnosťou, ako deti možno spontánne, prostredníctvom hry a zábavy veľa naučiť. "Práve to, čo dieťaťu rodičia ukážu, čo mu vysvetlia a čo ho naučia prostredníctvom spoločných zážitkov na výletoch či dovolenkách, si zapamätá viac, ako keď tieto informácie získa pasívne prostredníctvom knižiek či televízie," pripomenula Maderová.

Leto je vhodný čas na to, aby ste si vytvorili s dieťaťom spoločné zážitky. Foto: TASR/Erika Ďurčová


Tábor podľa záujmov


Ak už rodičov situácia núti k využitiu ponuky denných či pobytových táborov, v prípade menších detí je podľa psychologičky určite vhodnejší denný tábor. "Vybrať ho je potrebné na základe toho, čo deti baví a čo ich zaujíma," zdôrazňuje.

Pre rodičov starších detí, ktoré nepotrebujú celodenný dohľad, je naopak pobytový tábor jednou z vhodných možností prázdninového programu. "Aj v tomto prípade musí výber táboru či kempu odrážať záujem detí, to, k čomu inklinujú, prípadne aj to, či tam idú aj ich kamaráti," prízvukuje psychologička. Oceňuje, že pobytové tábory pomáhajú deťom získať schopnosť etablovať sa v kolektíve, rozvíjajú aj ich komunikačné schopnosti a prinášajú možnosť získať si nových kamarátov. Ak však dieťa do tábora ísť nechce, aj napriek spomínaným pozitívam, netreba podľa Maderovej do toho deti za každú cenu nútiť. "Je potrebné rešpektovať, že niektoré deti nie sú také odvážne ísť do neznámeho prostredia a radšej ostanú doma. Niektoré sú dokonca rady, ak to tak je a môžu si tak zorganizovať program so svojimi kamarátmi," vysvetľuje.

Väčšia voľnosť, ktorú rodičia môžu poskytnúť starším deťom, však neznamená, že nepotrebujú byť s rodičmi. "Aj v tomto prípade, tak ako u tých menších, je dôležité využiť leto a prázdniny na to, aby sme ako rodina, ako rodičia s deťmi zažili čo najviac pekných chvíľ, na ktoré môžeme spoločne dlho spomínať," konštatuje psychologička.

ODPORÚČAME TIEŽ:
VIDEO: Zle udržiavané pieskoviská môžu byť pre deti zdravotným rizikom
Highlighty týždňa: Skončil sa 21. ročník festivalu Pohoda
Film Čiara odhaľuje krásu aj biedu východného Slovenska
Malé deti môžu na dovolenke odmietať jesť. Pripravte sa na to

Komentáre