Zdravie

Pacientov s chorými črevami pribúda, ako sú na tom tie vaše?

"S črevnými zápalovými ochoreniami sa pacient musí naučiť žiť. Tieto choroby nevedú k akútnemu ohrozeniu života, ale postupne devastujú organizmus."

Alena Klepochová, 3. mája 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš
Nešpecifické zápalové črevné ochorenia, teda Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, predstavujú závažný sociálno-ekonomický i zdravotnícky problém. Sú to ochorenia, ktoré postihujú mladšie vekové skupiny, súvisia so zmenou životného štýlu, diéty, pohybovej aktivity, industrializácii, zmenou prostredia alebo ich kombináciou. Prípadov tak aj vo vyspelých krajinách stále pribúda.

Vekovo je IBD typickým ochorením mladých a aktívnych dospelých ľudí, najvyššia incidencia je medzi 20 až 40 rokom života, pričom v počte prípadov mierne prevládajú ženy. Na Slovensku sa počet chorých odhaduje na približne 7 až 8 tisíc prípadov.

Crohnova choroba (zápalové ochorenie postihujúce ktorúkoľvek časť tráviacej trubice) či ulcerózna kolitída (vredovitý zápal sliznice hrubého čreva) sú chronické ochorenia, s ktorými je nevyhnutné naučiť sa žiť. Bez spolupráce pacienta s lekárom a bez dodržiavania pravidiel liečby sa tieto ochorenia môžu veľmi rýchlo zhoršiť. Na druhej strane, pri aktívnom prístupe však pacient môže žiť ako zdravý človek.

Keď je trávenie mučenie


Gastrointestinálny trakt, teda tráviaca sústava, je zodpovedný za spracovanie potravy a tekutín a za odvádzanie prebytočných a odpadových látok z tela. Zdravý človek má tráviaci systém ako výborne skoordinovanú výrobnú linku, v ktorej sa fyzikálne, chemické a biologické procesy dopĺňajú.

Ilustračné foto Foto: TASR/Ladislav Vallach
Tráviaci trakt je vstupnou bránou do tela pre externé prostredie, takže často je prvým miestom, kde sa môžu prejaviť rôzne ochorenia. U niektorých ochorení sú príčiny vzniku známe, napríklad sú spôsobené vonkajším prostredím, ale nájdu sa aj nešpecifické ochorenia, kde nie je jednoduché určiť primárnu príčinu. Medzi takéto ochorenia patrí aj Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Fyziologické príčiny ochorenia nie sú stále celkom jasné, pravdepodobne úlohu zohráva genetická predispozícia, neprimerané prejavy imunitného systému a k tomu aj podnety pochádzajúce z externého prostredia. Výraznú úlohu zohráva stres, negatívnym prvkom je nepochybne pri Crohnovej chorobe fajčenie. Tieto negatívne faktory zhoršujú priebeh ochorenia a môžu viesť až k chronickému zápalu tráviaceho traktu.

Hnačky ako varovný signál


Crohnova choroba i ulcerózna kolitída sa začnú prejavovať hnačkami, ktorých môže byť aj vyše 20 denne a môžu byť s prímesou hlienu či krvi. Medzi ďalšie príznaky patria aj bolesti brucha, kŕče, chudnutie, zvýšené teploty a postupne sa pridáva únava.

Únava Foto: TASR
Choroba je chronická, pacient máva stavy relatívneho pokoja organizmu , a to aj niekoľko mesiacov, ktoré striedajú obdobia vzplanutia ochorenia. Aj pre tieto výkyvy sú tieto ochorenia psychicky veľmi náročné, pacient sa cíti v bezvýchodiskovej situácii, stráca motiváciu do života, je apatický, rezignuje na liečbu, neraz potrebuje aj psychologickú pomoc.

Liečba – beh na dlhé trate


Tieto choroby nevedú k akútnemu ohrozeniu života, ale postupne devastujú organizmus a priamo či nepriamo sa podieľajú na ďalších závažných ochoreniach, ako sú karcinómy čriev, poruchy obehového systému, problémy s kĺbmi a pod. Prognóza je nejasná, choroba sa prejavuje veľmi individuálne. Niektorí sa naučia žiť s chorobou až do vyššieho veku, iní sa liečia len v akútnych fázach a postup ich ochorenia je rýchlejší.

Zápalové črevné ochorenia nie sú vyliečiteľné, ale lekár môže v spolupráci s pacientom dostať chorobu pod kontrolu. Najväčším nepriateľom sa však pri dlhodobej liečbe stáva sám pacient, podľa štúdií WHO viac než polovica pacientov na dlhodobej liečbe do roka poruší svoj režim.

Na pomoc týmto pacientom teraz vnikla kniha aj interaktívna webová mapa WCkompas.sk, ktorá mapuje verejne prístupné toalety na Slovensku. Pacientov totiž často trápia hnačky a tak sa obmedzujú iba na známe priestory, o ktorých vedia, kde nájdu toaletu.

Komentáre