Zdravie

Šetrite si mozog: Nočná práca ho môže otupiť

"Práca v nezvyčajných denných hodinách môže spôsobiť predčasné starnutie mozgu a otupiť intelektuálne schopnosti."

Webmagazin.sk/TASR, 8. novembra 2014 9:00
Foto: TASR/AP


Varovnú štúdiu negatívnych dopadov nočných služieb na mozog, intelekt a celkové zdravie človeka zverejnili tímy vedcov z univerzity v britskom meste Swansea a univerzity vo francúzskom Toulouse.

Mozog starne prirodzene s narastajúcim vekom. Podľa vedcov však práca v nočných časoch tento proces urýchľuje.

Testom na pamäť, rýchlosť myslenia a iné kognitívne schopnosti sa vo Francúzsku podrobilo 3000 ľudí. Osoby určitého veku s desať a viac odpracovanými rokmi v nočných službách mali rovnaké výsledky ako niekto o šesť a pol roka starší, informoval dnes web britskej televízie BBC s odvolaním sa na článok v americkom mesačníku Occupational and Environmental Medicine.

Škodlivé vplyvy


Vnútorné hodiny ľudí sú nastavené tak, že človek v noci spí a cez deň je aktívny. Medzi známe škodlivé vplyvy nočnej práce na biorytmus patrí široká škála rizík od rakoviny prsníka, cez mŕtvicu, infarkt až po obezitu.

Po skončení práce na nočné zmeny zaznamenali vedci u skúmaných ľudí určitú obnovu mozgu a zdravotného stavu. Návrat do normálu však trval až päť rokov. Napriek tomu mal ich spánok oproti ľuďom, ktorí nikdy v noci nepracovali, nižšiu kvalitu.

BBC citovala slová výskumníka z britského tímu Philipa Tuckera, podľa ktorého sú nočné zmeny "nevyhnutným zlom", bez ktorého by spoločnosť nemohla fungovať.

ODPORÚČAME AJ:
Chcete menej bolestivý pôrod? Stavte na vitamín D
Rešpektujte únavu svojho tela: Poradíme vám ako
Diablova choroba paralyzuje svet
Neuveríte: Najčistejšou súčasťou verejných toaliet je záchodová doska
Stráca sa vám čuch? Možno ste v ohrození života

Komentáre