Zdravie

Hemofilici bez lieku neurobia ani krok, vykrvácať môžu i z malých rán

"Hemofilik by mal mať pri sebe stále liek zabraňujúci vykrvácaniu, preukaz s upozornením a kontakt na ošetrujúceho hematológa, ktorý upozorní na potrebu špeciálnej nemocničnej starostlivosti."

TASR, 26. apríla 2016 9:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Na Slovensku žije podľa štatistík asi 600 hemofilikov, z toho vyše 130 detí. Ide o pacientov, ktorým sa ťažko zráža krv. Komplikovanejším diagnózam môže hroziť pri zanedbaní poranenia aj smrť. Vykrvácať môžu i z malých rán a poranení.

Hemofília je nevyliečiteľná a vrodená, no pacientom pomáhajú lieky. Tie nahrádzajú v tele bielkovinu, ktorá zabraňuje zvýšenej krvácavosti. Ochorenie prenášajú zdravé ženy a trpia ňou mužskí potomkovia rodiny. Ku krvácaniu u niektorých dochádza i spontánne. Upozornili na to odborníci pri príležitosti dnešného Svetového dňa hemofílie.

Dôležitú úlohu v živote hemofilikov zohrávajú okrem liečby i blízki, priatelia či kolegovia, ktorí dokážu v prípade potreby poskytnúť prvú pomoc, a tiež vnútrožilovo podať liek. "Pacientom s ťažším typom tohto ochorenia hrozí totiž riziko vykrvácania a rýchla prvá pomoc je pre nich základnou podmienkou prežitia," upozornil predseda Slovenského hemofilického združenia (SHZ) Jaroslav Janovec.

Zakázať si šport však podľa neho nie je rozumné riešenie, pretože hemofilikom prospieva. Pravidelným cvičením možno predchádzať výskytu krvácavých príhod. Janovec však neodporúča kontaktné športy, kolieskové korčule či zjazdové lyžovanie. "Vhodné cvičenie dokáže udržať svaly dostatočne pevné a pružné, aby mohli pred krvácaním chrániť ohrozené kĺby. Pohyb zároveň dokáže regulovať telesnú hmotnosť, ktorá riziko krvácania zvyšuje," upozornil. Miera opatrnosti je však podľa neho nutná. SHZ od roku 2010 organizuje napríklad pre takto choré deti letné tábory.

Hemofilik by mal mať pri sebe stále liek zabraňujúci vykrvácaniu, preukaz s upozornením a kontakt na ošetrujúceho hematológa, ktorý upozorní na potrebu špeciálnej nemocničnej starostlivosti. Zavolať záchranárov je vhodné i v prípade, ak sa pacient udrie, no nevidno na ňom žiadne vonkajšie zranenia a nesťažuje sa na bolesti. "Hematológa treba kontaktovať v prípade, ak ide o väčšie zranenie. Dokáže zabezpečiť adekvátnu liečbu krvácania," informovala vedúca Národného hemofilického centra Angelika Bátorová. Vnútorné krvácanie môže byť pre hemofilikov životunebezpečné a včasné podanie lieku ešte pred prevozom do nemocnice je podľa nej neraz život zachraňujúcim úkonom.

Podanie prvej pomoci hemofilikom sa takmer nelíši od prvej pomoci ľuďom bez tejto diagnózy. Treba im však čo najrýchlejšie podať liek. Vonkajšie krvácanie radí šéf Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš zastaviť, pričom platia rovnaké zásady ako pri ostatných ľuďoch: pri rane s krvácaním možno tlačiť prstami alebo dlaňou priamo v mieste krvácania. Keď má záchranca k dispozícii obväzy a absolvoval kurz prvej pomoci, môže aplikovať tlakový obväz.

Pri krvácaní z rán na končatinách a krku, kde veľké cievy prebiehajú tesne pod povrchom kože, je dôležité poskytnúť aj protišokové opatrenia. Zraneného treba uložiť do pohodlnej polohy, upokojiť ho a brániť stratám tepla prikrytím.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Keď rastlinný olej nie je tak zdravý, ako si myslíte
Problémy s 3D filmami? Vaše dieťa možno trpí poruchou videnia
Boj s tuberkulózou: Slovenskí vedci pomáhajú na medzinárodnej úrovni
Priveľa opaľovania znižuje hladinu vitamínu D v tele

Komentáre