Zdravie

Fibrilácia predsiení môže spôsobiť mozgovú príhodu, mnohí ju neliečia

"Fibrilácia predsiení patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody, ročne postihne na Slovensku 11.000 ľudí. "

TASR/Webmagazin.sk, 24. júna 2018 10:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Fibrilácia predsiení môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu, ide o nepravidelný rytmus srdca, ktorý trápi viac ako 100.000 Slovákov, upozornili na to kardiológovia zo Slovenskej asociácie srdcových arytmií (SASA). Počet pacientov, ktorí majú toto ochorenie a neliečia sa, stúpa.

Trápi tisíce ľudí


Fibrilácia predsiení patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody, ročne postihne na Slovensku 11.000 ľudí. U viac ako 20 percent bolo príčinou mozgovej príhody práve toto ochorenie. Pritom je na Slovensku dobre liečiteľné, no Slováci nepoznajú príznaky a neliečia sa.

Práve preto SASA spustila informačnú kampaň s názvom Rytmus je život. Prostredníctvom nej chcú slovenskí kardiológovia upozorniť na základné príznaky tohto závažného ochorenia, ktoré si ročne vyžiada viac ako 10.000 ľudských životov.

Nie každý má príznaky


"Fibrilácia predsiení je zákerná v tom, že nie u každého pacienta sa prejaví typickými príznakmi, ako je búšenie srdca, nepravidelný rytmus, slabosť a únava či dýchavičnosť. Až 30 percent pacientov nepociťuje tieto ťažkosti a lekár im zistí túto diagnózu až v momente, keď utrpia cievnu mozgovú príhodu," uviedla Gabriela Kaliská, ktorá je prezidentkou Slovenskej asociácie srdcových arytmií a primárkou oddelenia arytmií Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH) v Banskej Bystrici.

Týka sa aj mladších


Ako upozornil prezident elect Slovenskej kardiologickej spoločnosti a zástupca primára oddelenia arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Peter Hlivák, na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým diagnostikovali fibriláciu predsiení, a to nielen vo veku nad 60 rokov, ale aj v skupine do 22 do 44 rokov.

Vlani zistili fibriláciu predsiení podľa Národného centra zdravotníckych informácií u 120.340 ľudí. Z nich bolo vo veku 22 až 44 rokov 17.433.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo


V záujme zvýšenia povedomia verejnosti o fibrilácii predsiení spustila SASA informačnú kampaň Rytmus je život. Jej cieľom je upriamiť pozornosť na príznaky tohto ochorenia. "Kampaň má naučiť Slovákov, aby si pravidelne kontrolovali pulz, ktorý by mal byť v rozpätí 50 – 100 úderov za minútu. Nepravidelný pulz môže signalizovať, že srdce nepracuje správne," vysvetlila Kaliská. Viac informácií o kampani Rytmus je život nájdu záujemcovia na webovej stránke www.rytmusjezivot.sk.

Fibriláciu predsiení odhalí EKG vyšetrenie a následne sa toto ochorenie lieči liekmi.

Komentáre