Zdravie

Budíte sa na bolesť v krížoch? Môže ísť o zápal chrbtice

"Zápalové ochorenie chrbtice sa najprv prejavuje nenápadne. Mnohí to prehliadajú alebo pripisujú inej chorobe. Ľudia by mali spozornieť, ak sa v noci alebo ráno budia na bolesti krížov."

TASR, 28. apríla 2017 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Ostrú bolesť v krížoch a dlhodobo stuhnuté telo netreba podľa lekárov podceňovať. Ide totiž o problém, ak sa človek po vstaní z postele musí najprv ponaťahovať, rozcvičiť a dať si liek od bolesti.

"Tieto príznaky môžu signalizovať zápalové ochorenie chrbtice, jednoznačne to treba konzultovať s odborníkom," povedal reumatológ Zdenko Killinger z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Ak sa táto choroba nelieči, môže dôjsť ku zvápenatiu chrbtice, čo "má dramatický vplyv na pohyblivosť".

Bolesť sa prejavuje hlavne v pokoji


Zápalové ochorenie chrbtice sa najprv prejavuje nenápadne. Mnohí to prehliadajú alebo pripisujú inej chorobe. Ľudia by mali spozornieť, ak sa v noci alebo ráno budia na bolesti krížov. "Tie pretrvávajú, sú pomerne silné, pomáha na ňu rozcvičenie. Pre lekárov je dôležité vedieť, že bolesť je hlavne v pokoji a po rozhýbaní sa zlepšuje. Ide o predzvesť zápalovej bolesti, ktorú treba liečiť inak ako tú degeneratívnu či platničkovú," objasnil Killinger. Za varovné signály označil aj nešpecifické príznaky ako zápal oka, psoriáza, zápaly čriev, kĺbov či šliach.

Pohybom sa môžete bolesti zbaviť. Foto: TASR/Oliver Ondráš


ODPORÚČAME TIEŽ: Pijete často minerálky? Je dobré ich striedať

Príznaky prichádzajú už v dvadsiatke


"Ostražití by mali byť najmä mladí ľudia," upozornil reumatológ. Prvé príznaky prichádzajú medzi 20. a 30. rokom života, choroba sa naplno prejaví do štyridsiatky. Muži na zápalové ochorenie chrbtice trpia trikrát častejšie ako ženy. Za bolesťou možno hľadať rôzne príčiny - napríklad môže ísť o dôsledok úrazu, prílišného stresu, napätia, nezdravého spôsobu života, v hre je aj genetická predispozícia.

Viac ako trojmesačné bolesti chrbta sú podľa Killingera dôvodom na návštevu lekára.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Prečo máte stuhnuté a boľavé kĺby? Možno ste hypermobilný
VIDEO: Ochorenie žíl komplikuje život.Odborníci poradia,ako mu predísť
Máte radi bryndzu? Toto ju robí zdravou
VIDEO: Takto si dopestujete mimoriadne vzácnu hubu večnej mladosti

Komentáre