Zdravie

Ako sa pripraviť na darovanie krvi

"Zdravotníci odporúčajú vypiť deň pred odberom aspoň tri litre tekutín, v deň odberu aspoň pol litra."

TASR, 23. októbra 2016 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván
Darca krvi by si mal pred odberom upraviť stravu a odpustiť si cigaretu a alkohol. Ráno sa možno najesť, malo by ísť ľahšie jedlá, aby to telo dokázalo rýchlo spracovať.

"Vhodné sú napríklad chlieb s džemom, ovsené vločky s džúsom, ovocie či zelenina," povedala Silvia Erdélyiová zo Slovenského Červeného kríža (SČK).

Večer či ráno pred odberom je tiež dovolené jesť sucháre, ovocie, med, cestoviny so zeleninou či varené a pečené zemiaky. Tučným jedlám by sa mal darca v tomto čase vyhnúť. Nemožno jesť syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a údeniny.

Pred darovaním krvi je podľa Erdélyiovej dôležitý pitný režim, krv tak bude redšia. Povolené sú voda, čaj, džús. Zdravotníci odporúčajú vypiť deň pred odberom aspoň tri litre tekutín, v deň odberu aspoň pol litra.
Pitný režim je pred darovaním krvi dôležitý, ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Darca by nemal fajčiť aspoň šesť hodín pred odberom, piť alkohol osem až desať hodín, vystavovať sa telesnej a psychickej námahe 24 hodín.

Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode.

So sebou si treba vziať občiansky preukaz a preukaz poistenca. Po darovaní je dobré oddýchnuť si jednu až dve hodiny, poriadne sa najesť a napiť.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Krvná plazma ako liek proti vráskam? Odpoveďou je drakuloterapia
PRIESKUM: Šošovky môžu i uškodiť, Slováci ich aj tak nenosia bezpečne
Prečo vás vytláčanie vyrážok môže zabiť
Únavu tela možno zahnať prechádzkami či správnym jedlom

Komentáre