Zdravie

Cukrovkárov druhého typu pribúda. Dôvodom je zlý životný štýl

"Zanedbanie ochorenia spôsobuje ťažké zdravotné komplikácie, dokonca i smrť. "

TASR, 28. mája 2017 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Počet pacientov s cukrovkou druhého typu narastá. Tento typ diabetu si človek zväčša spôsobí sám, predovšetkým zlým životným štýlom. Najviac vzniká medzi staršími ľuďmi.

Mnohí Slováci však stále nevedia, že trpia cukrovkou druhého typu, ešte im totiž nebola diagnostikovaná, upozornil diabetológ Jozef Lacka. Pacienti by podľa neho nemali podceňovať preventívne prehliadky, viacerí tak robia.

Včasný záchyt ochorenia totiž umožní lepšiu kvalitu života. Zanedbanie ochorenia spôsobuje ťažké zdravotné komplikácie, dokonca i smrť. "Z dospelej populácie nechodí na preventívne prehliadky ani pätina tých, čo by mala," povedal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan. Dôvera pred rokom a pol spustila program, v rámci ktorého ponúka svojim poistencom napríklad poradenstvo v rámci liečby diabetu.

Včasné odhalenie cukrovky vám môže zachrániť život. Foto: TASR/AP Photo


Čo je cukrovka


Cukrovka je choroba látkovej premeny, jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi. Na Slovensku ňou celkovo trpí okolo 350.000 pacientov. Pri tomto ochorení dochádza k poškodzovaniu ciev. Prejavom ich poškodenia je zhoršený zrak, nesprávna funkcia obličiek, nervov, nedokrvenie srdca, mozgu a končatín.

V niektorých prípadoch môže dôjsť k slepote, zlyhaniu obličiek, amputácii nôh, srdcovému infarktu či mozgovej príhode. Jej varovnými príznakmi sú časté močenie, rýchly úbytok hmotnosti, únava alebo zvýšený smäd.

Diabetes sa delí na dva hlavné typy. Prvý je závislý od inzulínu a častejšie vzniká v mladom veku. Môže sa skončiť ťažkými akútnymi komplikáciami. Tomuto typu cukrovky sa nedá predchádzať. Cukrovka druhého typu, ktorá je od inzulínu nezávislá, vzniká najviac medzi vekovo staršími, často obéznymi pacientmi, úlohu zohrávajú i dedičné predpoklady. Dá sa jej však prechádzať vhodným jedálničkom či dostatočným pohybom. Okrem týchto druhov cukrovky existuje ešte tehotenská cukrovka a špecifický typ cukrovky.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Prečo máte tik v oku a ako sa tohto pocitu zbaviť?
Mýtus vyvrátený: Tlstý ale fit neexistuje
Kollárik: Dôvera medzi pacientom a lekárom je pri liečbe dôležitá
Majte svoj cholesterol pod kontrolou. Pomôcť môže správna životospráva

KomentárePoužívaním stránok Webmagazin.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac