Technológie

Pri pripojení sa na nezabezpečenú wi-fi môžu uniknúť osobné údaje

"Takéto pripojenie sa neodporúča používať ani pri komunikácii napríklad so svojou bankou."

Tablet.TV, 10. septembra 2017 10:00
Podľa Mária Lelovského, prezidenta ITAS, mladí ľudia nadhodnocujú svoje zručnosti v práci s počítačom. Ilustračná fotografia Foto: Pixabay
Pri používaní verejnej wi-fi siete je potrebné si chrániť svoje osobné údaje. Pre TABLET.TV to uviedol security manažér firmy Datalan Ján Böjtös.

"Verejná wi-fi sa nachádza vo verejných priestoroch a má k nej prístup veľa ľudí. To znamená, dobrých aj zlých," povedal Böjtös, ktorý odporúča verejnú wi-fi používať len v nevyhnutných situáciách a neposkytovať bezhlavo svoje osobné údaje. „Sú taj takí vymakaní hackeri, ktorí vytvoria fiktívnu wi-fi, ktorá vyzerá ako reálna,“ dodal.

Podľa Ondreja Kuboviča, špecialistu na digitálnu bezpečnosť spoločnosti Eset, sa takýto hacker jednoducho pripojí sa do vašej komunikácie a odchytí si všetko, čo posielate na internet vrátane hesiel, všetkých citlivých údajov.

Ako mimo domáceho internetu surfovať bezpečne? Pýtali sme sa špecialistu na digitálnu bezpečnosť. Podľa Kuboviča, veľmi dobrou a jednoduchou alternatívou v dnešnej dobe je, pokiaľ máte mobilný telefón s dátami, vytvoriť si vlastný hotspot. „Ak taká možnosť nie je, je dobré si skontrolovať, aké nastavenie sieť, na ktorú sa chcete prihlásiť, má, či tam existuje šifrovanie. Konkrétne ide o VPA2, ktoré by ste mali hľadať,“ objasnil.

Podľa Böjtösa je vhodné sa v prehliadači pozrieť, či ide o stránku so zabezpečením „htttps“.

Potenciálnym hackerom zatvoríte cestu do vášho súkromia aj tým, že si vypnete automatické pripojenie sa na prvú verejne dostupnú sieť.Odborníci takéto nezabezpečené pripojenie neodporúčajú pri komunikácii s bankou. „Je veľmi dôležité apelovať na klientov, aby boli obozretní a opatrní. Veľmi citlivo musia vyhodnocovať to, cez aké pripojenie sa pripájajú na internet, či tá wi-fi je zabezpečená,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Diana Brodnianska.

Zabezpečiť by ste si mali aj vaše zariadenie, či už telefón, tablet alebo počítač, a to najnovšou aktualizáciou systému alebo antivírusovým programom.

ODPORÚČAME AJ:
Používanie verejnej wi-fi siete sa spája s rizikami
Éra dreva sa vracia. Drevené mrakodrapy sú staviteľským trendom
Toto tu ešte nebolo: Pobrežnou hliadkou budúcnosti sa stanú drony

Komentáre