Štýl
Čiernobiela Bratislava je poctou fotografovi Antonovi Šmotlákovi
TASR, 3. júna 2021 11:33Na snímke vľavo pôvodná snímka na Rudnayovom námestí od fotografa Antona Šmotláka a súčasnosť, ktorá je jednou z 12 fotografií nainštalovaných na mieste ich pôvodného vyhotovenia v 50. a 60. rokoch minulého storočia v rámci výstavy fotografií Čiernobiela Bratislava. V Bratislave 2. júna 2021. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Čiernobiela Bratislava je názov exteriérovej výstavy, ktorú v stredu otvorili v hlavnom meste. Obyvatelia a jeho návštevníci sa budú do konca júna v uliciach stretávať s 12 dielami, ktoré v 50. a 60. rokoch minulého storočia zhotovil fotograf Anton Šmotlák. Veľkorozmerné fotografie sú inštalované priamo na autentických miestach, kde vznikali, divák sa tak môže zamyslieť nad plynutím času a premenami Bratislavy.
Výstava je poctou Šmotlákovi, autori ju pripravili k storočnici známeho fotografa. Na objektoch si môžu návštevníci výstavy prečítať pár viet od autora konceptu a kurátora Vladimíra Greža a syna Antona Šmotláka ml., zároveň môžu obdivovať ďalšie fotografie. "Bola to osobnosť, ktorá sprevádzala všetky významné umelecké udalosti mesta, ale nielen to, Anton Šmotlák zaznamenával všetky premeny mesta, ktoré sa diali, je to veľmi vzácne, preto koncept vychádzal z toho, aby sme ukázali na miestach, ktoré autor zobral ako zaujímavé a fotil ich, premeny mesta, aby mohli návštevníci konfrontovať rozdiel, ktorý nastal," uviedol na vernisáži Grežo.
Vľavo pôvodná snímka od domu U dobrého pastiera od fotografa Antona Šmotláka a súčasnosť, ktorá je jednou z 12 fotografií nainštalovaných na mieste ich pôvodného vyhotovenia v 50. a 60. rokoch minulého storočia v rámci výstavy fotografií Čiernobiela Bratislava. V Bratislave 2. júna 2021. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Z 12 vystavených Šmotlákových diel zvlášť upozornil na fotografiu, ktorá vznikla na petržalskej strany Dunaja. "Zobrazuje Dunaj bez mostov, známu siluetu s hradom, ktorý ešte nie je opravený, ale vytvára krásny celok, má vzácnu energiu," povedal pre TASR Grežo. Šmotlák sa podľa neho venoval predovšetkým javiskovej fotografii, zaznamenával dianie v divadlách a kultúrny život hlavného mesta: "To bolo jeho dominantné prostredie, ale druhý obraz bol aj premeny Bratislavy, ktorú mal veľmi rád, preto vidíme množstvo fotografií, ktoré zobrazujú mesto v rôznych slávnostných, neslávnostných, smutných okamihoch."
O spomienky na svojho otca, obrazového kronikára, sa podelil aj Šmotlák ml. Podľa neho by si našiel zaujímavé témy na fotografovanie aj v súčasnej Bratislave. "Môj otec určite, on nefotografoval niečo, čo mu naplánovali, chodil a fotografoval tak, ako sa mu to páčilo. Bol to tajomný človek, mali sme ho radi, ale nechával si svoje tajomstvá pre seba. Keď nás zobral na prechádzku, to bolo niečo unikátne, tešili sme sa z toho, boli sme šťastní, ale bol tajomný," prezradil.
Na snímke vľavo pôvodná snímka z Rybného námestia od fotografa Antona Šmotláka a súčasnosť, ktorá je jednou z 12 fotografií nainštalovaných na mieste ich pôvodného vyhotovenia v 50. a 60. rokoch minulého storočia v rámci výstavy fotografií Čiernobiela Bratislava. V Bratislave 2. júna 2021. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Výstavný okruh Čiernobiela Bratislava Antona Šmotláka má približne päť kilometrov. Dostupný je pešo, na bicykli aj kolobežke. Fotografie sú inštalované na špeciálnych, na tento zámer vytvorených exteriérových nosičoch a majú ambíciu otvoriť kontinuálnu prezentáciu diel rôznych autorov v otvorenom priestore hlavného mesta. Projekt realizuje Bratislava Tourist Board (BTB) a Mesto Bratislava.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Hrabovská dolina sa premení na rozprávkové kráľovstvo
- Nedbalova ulica v Bratislave sa opäť premenila na dáždnikovú
- Vo fotosúťaži festivalu Hory a mesto získal Grand Prix Milan Kapusta
- Vo vranovskej osvete vzniká prvý katalóg databázy ľudových vzorov
- Výstavu rúšok Rok po obohatili aj tie od známych osobností