Hudba a film

VIDEO: Febiofest oslávi jubileum s hviezdami európskeho filmu

"Hosťami filmového maratónu bude aj francúzske režisérske duo Benoit Delepine a Gustave Kervern a tiež maďarskí režiséri Szabolcs Hajdu a Kornél Mundruczó. "

TASR, 9. marca 2018 8:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš
Premiéra česko-slovenskej snímky Hmyz, posledného filmu 83-ročného režiséra Jana Švankmajera, otvorí 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. V Bratislave sa uskutoční od 15. do 21. marca a ponúkne 130 snímok v ôsmich programových sekciách. Program predstavili organizátori vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Hosťami filmového maratónu bude aj francúzske režisérske duo Benoit Delepine a Gustave Kervern a tiež maďarskí režiséri Szabolcs Hajdu a Kornél Mundruczó. Pozvanie na festival prijali aj dve výrazné osobnosti francúzskeho filmu Leos Carax a Arnaud Desplechin, ktorí uvedú i svoje masterclassy. Desplechin, "mág filmových emócií" v Bratislave osobne prestaví režisérsku verziu svojho nového filmu Ismaelove prízraky.Umelecký riaditeľ Febiofestu Přemysl Martinek upozornil tiež na súťažnú sekciu V strede Európy, v ktorej sa stretne 20 krátkych filmov z krajín V4 a Rakúska. "Tento rok sme vybrali päť slovenských filmov a jeden česko-slovenský, za ktorým stojí oceňovaný režisér Michal Blaško, slovenský podiel je veľký, bolo z čoho vyberať," doplnil k súťaži, v ktorej sa Blaško predstaví s novinkou Kamion, inšpirovanou tragickými udalosťami z leta 2015, keď bola pri rakúsko-slovenských hraniciach nájdená odstavená dodávka s viac ako 70 mŕtvymi utečencami. S témou utečeneckej krízy a vzťahu väčšiny a menšiny sú späté aj ďalšie krátke snímky - maďarské Zlyhanie pľúc režiséra Ambrusa Fatéra či rakúsko-nemecký experimentálny film Making Off (Germania Dreamland) Istvana Gyöngyösiho. Mladú českú tvorbu zastúpia dokument Bo Hai režiséra vietnamského pôvodu Dužana Duonga a Přátelské setkání nad sportem režiséra Adama Kolomana Rybanského.

Sekcia Slovenská filmová krajina uvedie dva zaujímavé tituly, ktoré vznikli v minoritnej koprodukcii - belgicko-slovenské Kvetinárstvo, ktoré malo medzinárodnú premiéru na festivale v Rotterdame, a nemecko-slovenský film Sloboda. "Oba film nakrútili mladí režiséri, je to veľmi zaujímavé 'prelnutie' slovenského a zahraničného priemyslu, sú to veľmi, veľmi cenné filmy," podčiarkol Martinek.Nová sekcia Bez limitov má priniesť úplne nový divácky zážitok, predstaví vyše 20 filmov s rôznorodými príbehmi a spracovaniami z celého sveta, nebudú chýbať víťazné filmy z renomovaných festivalov v Berlíne, Locarne či Jihlave a tituly nominované na Oscara. Medzi nimi napríklad The Florida Project, dokument Poslední v Aleppe - prvý sýrsky film uchádzajúci sa o zlatú sošku v histórii Oscarov či film z prostredia vysokej politiky Emmanuel Macron: Zákulisie víťazstva.

Klubový film dnes ponúkne nové tituly kľúčových postáv autorského filmu. Sekcia premietne novinku od Wima Wendersa Až na dno a v slovenskej predpremiére držiteľa Zlatého glóbusu, medzinárodnej oceňovaný film Fatiha Akina Odnikiaľ. Diváci sa môžu tešiť aj na dokument David Lynch: Život v umení, ktorý predstaví legendárneho režiséra ako maliara, sochára a muzikanta.Svoje obľúbené filmové hity divákom uvedú herci Dominika Morávková a Noel Czuczor, spisovateľ Michal Hvorecký, dramatik Daniel Majling, choreografka a režisérka Petra Fornayová a výtvarník Palo Macho. V rámci "pozmenenej" festivalovej sekcie Klubový Jukebox sa tak diváci môžu tešiť na snímky Ružové sny, Brazil, Hon, Tanečnica a Paterson.

Dejiskom festivalu budú kiná Lumiére, Mladosť, Artkino za zrkadlom a kino KLAP VŠMU. Po bratislavskej časti festivalový výber filmov zavíta do desiatich slovenských miest - Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Popradu, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy.

Komentáre