Hudba a film

Skupina Hex predstavila nový singel Nezaspím

"Novinka dostala okamžite aj obrazovú podobu, réžiu si zobral na starosť Braňo Špaček."

TASR, 28. októbra 2017 10:00
Skupina Hex pripravuje nový album, archívna snímka. Foto: TASR/Martin Baumann
Nezaspím je nový singel, s ktorým prichádza slovenská skupina Hex. Je druhým singlom z pripravovaného nového albumu, ktorý skupina predstaví 6. novembra. Prvým singlom bola pieseň Ľahký song.

„Nezaspím, kým si ku mne neľahneš,“ sú slová piesne z novinky Nezaspím. Hudbu ku skladbe má na konte zohraná autorská dvojica Peter Ďuďo Dudák a Martin Fefe Žúži, ten je aj autorom textu.

„Hudobné nápady si nahrávam doma a v aute do mobilu. A potom si ich porovnávam s Fefeho textami. Tu bol prvotný nápad popevok Tuduutuuuudu, k nemu som z textu Nezaspím spravil slohu, z ďalšieho nápadu som pripojil medzihru a Fefe na mieste napísal text a vymyslel aj refrénový text a melódiu. Takže to je naša klasická autorská spolupráca, z pesničky A sa cez nápady B a C dostaneme k piesni D,“ opisuje zrod skladby autor hudby a spevák Ďuďo Dudák.

Posteľ ako inšpirácia

Presne takáto forma spolupráce funguje v skupine Hex už roky. A vznikli z nej hity Vetroň, Maťo a Linda, Nikdy nebolo lepšie či Keď sme sami. „Pesnička Nezaspím vznikla na poslednú chvíľku počas nahrávania albumu. Text má možno aj sedem rokov, ale nikdy sa nám ho nepodarilo stvárniť tak, aby sme boli spokojní. Až nakoniec mi jedného dňa Ďuďo oznámil, že to urobil úplne inak. Pustil mi nápad v skúšobni a ja som vedel, že sme konečne doma. Trochu sme spolu ešte dotiahli refrén. Odrazu do seba všetko zapadlo a začalo prirodzene fungovať. Jednoducho, nekomplikovane, akoby to odjakživa malo tak byť,“ hovorí textár a gitarista Martin Fefe Žúži a dopĺňa: „Inšpiráciou mi bola posteľ ako taká. Miesto, kde nikto netrávi rád noci sám, ktoré je útočiskom na tretinu života, miesto, kde často život aj vzniká, intímny priestor, kde sme takmer nahí.“Ďuďovi je táto pieseň tematicky blízka, pretože často nevie zaspať. „Možno to bude pre ľudí nezvyčajný singel od Hexu, je tam veľa elektroniky, vocoder, živé bicie sa pridajú až v polovici. Ale my radi takto pokúšame našich fanúšikov, ale aj kolegov a seba, aby sme nezostali stáť na mieste a nehrali dokola jednu úspešnú formulku,“ približuje.

Netradičný videoklip


Pieseň Nezaspím sa ako jediná z pripravovaného albumu remixovala v štúdiu u Erika Lososa Horáka. Novinka dostala okamžite aj obrazovú podobu, réžiu si zobral na starosť Braňo Špaček, ktorý má na konte množstvo klipov pre rôznych interpretov od kapely Lavagance až po Luciu Bílou.

„Na klip sme oslovili viacero tvorcov, väčšinou nám ponúkali tradičné veci v štýle láska, dievča, chalan. Potom prišiel nápad od Braňa Špačeka, ktorý nám absolútne sadol. Je trošku netradičný, ale hlbší. Máme pocit, že tú pesničku posunul o ďalší level vyššie,“ vysvetľuje Tomáš Yxo Dohňanský, basgitarista a manažér skupiny.

Zohratá partia


Skupina Hex vznikla v roku 1989 a patrí k najúspešnejším slovenským kapelám. Od svojho vzniku hrá v zložení Peter Ďuďo Dudák, spev, gitara, klávesy, Martin Fefe Žúži, gitara, Tomáš Yxo Dohňanský, basová gitara a Tibor Tybyke Szabados, bicie.

To, že spolu fungujeme tak dlho, je možno malý zázrak. Ale je to možno preto, že aj po tých rokoch sme stále kamaráti. A pri hádkach platí - múdrejší ustúpi. A do dôchodku je stále ďaleko,“ dodáva s úsmevom bubeník Tybyke Szabados.

TASR informovala Nora Krchňáková z agentúry NK Factory.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Desmod vyráža za slovenskými fanúšikmi. Líder Kuly berie aj manželku
Miro Žbirka zažil veľké narodeninové prekvapenie
Ondřej G. Brzobohatý prichádza s hudobne pestrým a osobným albumom
Vychutnajte si svetovú operu doma. Stačí vám rádio

Komentáre