Hudba a film

Dávno vím svý, tvrdí česká speváčka Helena Vondráčková na novom albume

"Vondráčková nahrala svoju umeleckú a osobnú výpoveď. "

TASR, 3. marca 2017 10:00
Česká speváčka Helena Vondráčková vydala nový album. Foto: TASR/Jakub Kotian
Na pulty obchodov s hudobnými nosičmi v Čechách aj na Slovensku nedávno prišla albumová novinka Heleny Vondráčkovej. Kolekcia desiatich piesní dostala názov Dávno vím svý a sama speváčka ju charakterizuje ako moderný pop šansón. Piesne vďaka svojej náročnosti umožnili ukázať jej spevácke kvality.

„Repertoár bol pre mňa výzvou. Sú to totiž náročnejšie piesne ako textovo, tak hudobne. Musela som si tiež zvykať na iný spôsob nahrávania, ale veľmi ma bavilo, pretože sme išli skutočne do hĺbky duše každej pesničky,“ vysvetľuje speváčka.

Vondráčková nahrala svoju umeleckú a osobnú výpoveď. Pomáhal jej v tom nový tím ľudí. Najväčší podiel práce odviedol Jan Dvořák a Armin Effenberger, a to ako autori aj ako producenti albumu. Medzi tvorcami sa ďalej objavuje meno jazzového virtuóza Mateja Benku, svoju prvú pieseň pre speváčku napísala dvojica Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová, zoznam uzatvárajú autori titulnej skladby Ondřej Gregor Brzobohatý a Václav Kopta.Umelkyňa tento rok oslavuje významné životné jubileum a tomu podriadila tiež koncertný program, ktorý otvorí v Brne 13. apríla. Slávnostnejšiu náladu bude mať určite narodeninový koncert na Karlštejne 24. júna, v Bratislave poteší svojich fanúšikov 21. októbra a celá koncertná sezóna vyvrcholí megakoncertom v pražskej O2 aréne 20. januára 2018.Helena Vondráčková (*24. 6. 1947, Praha) ešte ako stredoškolská študentka vyhrala v roku 1964 finále speváckej súťaže Hľadáme nové talenty v pražskej Lucerne. Prvú skladbu s názvom Červená řeka nahrala 3. septembra 1964. Za rok 1965 už vyhrala kategóriu speváčok v ankete Zlatý slávik. Prvý novembrový deň roku 1968 vzniklo trio Helena Vondráčková, Marta Kubišová a Václav Neckář, dostali názov Golden Kids. Po ich rozchode vo februári 1970 účinkovala chvíľu sólovo, od roku 1972 potom so skupinou Strýci Luďka Švábenského. Na začiatku 80. rokov začala vystupovať s Jiřím Kornom. Spievala na viacerých festivaloch vo svete a získala niekoľko ocenení.

Na svojom konte má dnes viac ako 60 vydaných LP platní, CD albumov a rôznych kompilácií. V októbri 2008 vydala album Blázen, kdo se lásky zříká a v novembri 2009 ďalší štúdiový album Zůstáváš tu se mnou. V septembri 2010 vyšiel koncertný dvojalbum Helena Recitál a v máji 2011 DVD s názvom Já půjdu dál. V októbri 2013 vydala nový štúdiový album Touhy, v septembri 2014 kompiláciu Best Of The Best a v novembri 2014 vianočný album Kouzlo Vánoc.

TASR informovala Renáta Tomášová, marketingová a promo manažérka spoločnosti Warner Music Czech Republic.

ODPORÚČAME TIEŽ:

VIDEO: Počas prvých scén pokračovania Perinbaby symbolicky snežilo
Jay Z sa ako prvý rapper dostane do Skladateľskej siene slávy
M. Kramár hrá v Muzzikantoch hudobného producenta a v Únose Predsedu
KINO NOVINKY TÝŽDŇA: Miesto pri mori a Logan: Wolverine

Komentáre