Cestovanie

Letná sezóna v Terchovej ponúkne návštevníkom veľké podujatia

"Návštevníci centra Terchovej by nemali obísť najväčší kostol zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi na Slovensku. "

TASR, 29. júna 2017 8:00
Na snímke procesia veriacich od Kostola sv. Cyrila a Metoda na vrch Oravcové v rámci minuloročnej Cyrilo-metodskej svätej omše v Terchovej. Foto: TASR/Erika Ďurčová
Návštevníci Terchovej si môžu počas letnej turistickej sezóny vybrať z bohatej ponuky podujatí. Podľa riaditeľa tamojšieho miestneho kultúrneho strediska Rudolfa Patrnčiaka sú to veľké podujatia - Cyrilometodské dni (2.–5.7.), Jánošíkove dni (3.-6.8.), Terchovský budzogáň (11.-12.8.), ale aj menšie športové, kultúrne a spoločenské stretnutia.

"Alebo si môžu pozrieť nádhernú krížovú cestu na vrch Oravcove, ktorú vytvoril rodák z Terchovej, akademický sochár Milan Opalka. Je to menej náročná túra vyslovene galériou v prírode a poskytuje duchovný aj umelecký zážitok," povedal Patrnčiak.

Doplnil, že oproti vrchu Oravcove je kopec Oblaz, na ktorom Martin Frič nakrúcal prvého Jánošíka v rokoch 1936–1937. "Odohrávala sa tam scéna, kde na šibenici popravili Paľa Bielika ako Jánošíka. Dnes je na tomto mieste rozhľadňa, ktorá ponúka výhľad na celú obec Terchová. Jej autorom je známy terchovský muzikant Lojzo Mucha," dodal riaditeľ miestneho kultúrneho strediska.

O Jánošíkovi získate v Terchovej informácie z prvej ruky. Foto: webmagazin.sk/Katarína Bačová


Návštevníci centra Terchovej by podľa neho nemali obísť najväčší kostol zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi na Slovensku. "Sú v ňom vitráže, ktoré hovoria o celej histórii, ako sa sv. Cyril a Metod dostali na Veľkú Moravu. V predsieni je umiestnený terchovský betlehem. Unikátne dielo terchovských ľudových rezbárov, hlavne Štefana Hanuliaka, ktorý bol strojcom a hlavným rezbárom tohto diela sprístupneného počas celého roka," podotkol Patrnčiak.

Oproti kostolu je budova obecného úradu s expozíciou Jánošík a Terchová Považského múzea v Žiline. "Návštevníci sa dozvedia všetko o Terchovej a o Jánošíkovi. Či už počas filmovej prezentácie, alebo obhliadkou expozície. V budove je aj knižnica a hneď vedľa Terchovská galéria umenia. V júli v nej bude pri príležitosti Cyrilometodských dní výstava žilinského výtvarníka Jozefa Malého a počas Jánošíkových dní výstava František Mucha – jubilant a výtvarník z Terchovej," dodal riaditeľ terchovského miestneho kultúrneho strediska.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Máte radi Slovensko? Navštívte Terchovú
Unikátny vlakový videoprojekt: Železničná zastávka Devínske Jazero
Vo veži kostola v Banskej Belej našli prestrelenú časovú schránku
Chystáte sa na dovolenku s veľmi malými deťmi? Svoju cestu zvážte

Komentáre