Cestovanie

Hornú časť hradu Devín sprístupnia verejnosti na jar budúceho roka

" V druhej polovici tohto roka sa má začať s obnovou expozície v podzemných jaskynných priestoroch hradného brala. "

TASR, 10. apríla 2016 12:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Návštevníci hradu Devín by sa mali po rokoch dočkať atraktívneho výhľadu z jeho hornej časti – horného hradu. Vďaka rekonštrukcii ju v apríli 2017 opäť sprístupnia verejnosti. Hornú časť hradu uzatvorili pre verejnosť ešte v roku 2008. Počas ďalších dvoch rokov sa tam realizovala oprava staticky narušeného hradbového muriva nad prístupovým schodiskom.

Od roku 2010 boli však práce pozastavené. Opätovne boli obnovené ku koncu minulého roka. Hradné bralo a hradné architektúry čistili od náletových drevín a skalnej sute. "Teraz prebiehajú práce na rekonštrukcii hradnej architektúry a celé sa to zavŕši inštaláciou expozície," priblížil na dnešnom brífingu primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Stavebníci momentálne pracujú na sprístupnení horného hradu, obnove komunikačného systému zo stredného hradu na horný hrad i stavebných úpravách na strednej a hornej terase. Dokončuje sa nadmurovanie dvojpriestorovej architektúry odkrytej archeologickým výskumom a práce súvisiace so spevnením plochy strednej terasy.

V druhej polovici tohto roka sa má začať s obnovou expozície v podzemných jaskynných priestoroch hradného brala. Všetky práce by mali byť ukončené budúci rok.

Podľa vedúcej pracoviska hradu Devín Kataríny Harmadyovej prebiehajúca rekonštrukcia horného hradu nie je prvou. "Tá najstaršia sa začala v roku 1974 a intenzívne práce prebiehali v rokoch 1988 až 1992. Žiaľ, v minulosti nebola použitá vhodná metodika a materiály. Všetky drevené konštrukcie, schodiská a zábradlia nám schátrali," priblížila.

V minulosti podľa nej nebolo možné skúmať niektoré úseky horného hradu. "Priorita, prečo sa začalo s rekonštrukciou, bola poškodená hradba, kde sa objavila zvislá trhlina presne nad prístupovým schodiskom," vysvetlila. Vďaka archeologickému výskumu sa na hornom hrade našli hnuteľné nálezy, napríklad kamenné delové gule, železné hroty zo šípov do kuší či sklenené okenné terčíky. Archeológovia objavili aj dovtedy neznámu dvojinteriérovú prístavbu, ktorá mala viacero stavebných fáz od začiatku 14. do začiatku 17. storočia.

"Výskum pokračoval aj v roku 2010 na hornej terase, kde sa vymieňala dlažba. Našli sme tam zvyšky architektúr zhruba z 15. až 17. storočia. Unikátom bolo, že sa nám podarilo nájsť najstaršiu stredoveku stavebnú fázu v podobe základov vrcholnostredovekej veže z 13. storočia," uviedla Harmadyová.

Prebiehajúca rekonštrukcia horného hradu sa realizuje vďaka financiám z Nórskeho finančného mechanizmu a Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru. Hlavné mesto Bratislava v apríli 2014 podalo žiadosť a ocitlo sa medzi 13 úspešnými projektmi. Na obnovu hradu tak získalo takmer 340.000 eur a samospráva sa spolupodieľa sumou necelých 60.000 eur.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Navštívte zrekonštruované Múzeum Prvého slovenského gymnázia
Noc so žralokmi je exkluzívnou výhrou
Na úpätí Nízkych Tatier vyrastie tematický archeopark
UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Cestujeme z ukrajinských hraníc
Významná pamiatka Hlohovca je väčšinu času pod vodou

Komentáre