Autá
Staré televízne reklamy na autá: Jednoduché zábery a veľa rečí
Erik Stríž, 18. júna 2016 14:00
Pred takými šesťdesiatimi či sedemdesiatimi rokmi bol reklamný priemysel celkom odlišný od toho dnešného. Aj vtedy síce bolo cieľom upútať pozornosť na produkt či službu, chýbajúca konkurencia a dobové technológie neumožňovali také vizuálne pôsobivé reklamné spoty, na aké sme už dnes zvyknutí.
Kedysi sa v televíznych reklamách veľa rozprávalo, predovšetkým spoty zo Spojených štátov sú typické takzvaným stredoatlantickým akcentom (anglicky midatlantic accent). Bol to taký spôsob vyslovovania, ktorý kombinoval americkú angličtinu s tou britskou, vtedajší redaktori si museli akcent trénovať a preto pôsobia všetky hlasy v starých audiovizuálnych záznamoch tak podobne a zvláštne. Mimochodom, aj u nás sa v televízii a v rozhlase používala akási slovenská obdoba stredoatlantického akcentu. Veľmi zreteľne to môžete počuť, keď si na Youtube pozriete staré televízne reportáže, redaktori rozprávajú až podozrivo výrazne, s dôrazom na zreteľnú artikuláciu, zvučne a rýchlo.
Vyššie sme písali o reklamnom priemysle spred sedemdesiatich rokov, avšak prvé profesionálne televízne reklamné spoty sa v Spojených štátoch vysielali ešte skôr. Jedna z najstarších, avšak stále nie prvá, je tá od firmy Plymouth Cars z roku 1937, teda spred takmer osemdesiat rokov.
Zdroj: 1937 Plymouth Cars - Chrysler Corporation Advertising Commercial - Ella73TV (youtube.com)
Prešlo dvadsať rokov a televízne reklamy sa prakticky vôbec nezmenili. Nebolo to ani možné, keďže sa nezmenila technológia samotných televízorov dostupných pre verejnosť. Ľudia väčšinou televízory nemali, počúvali najmä rádio a aj ak nejaký mali, tak iba čiernobiely. Na farebné bolo potrebné ešte niekoľko rokov počkať aj napriek tomu, že prvý farebný televízny prenos bol uskutočnený ešte v roku 1928. Prvý komerčne dostupný, ale ešte stále prakticky nepoužiteľný farebný televízor, bol uvedený v roku 1939. O dva roky neskôr dokonca jeho tvorca, John Baird, vyrobil prvý 3D televízor, ktorý mal rozlíšenie 500 riadkov. To ste určite nevedeli, však?
Zdroj: Car Commercials from the 1950's (youtube.com)
60. roky 20. storočia priniesli do sveta televíznej reklamy farbu a pestrejšie vizuálne efekty. Aj do automobilov pribudli nové technické vychytávky, napríklad zrkadlo pre spolujazdca a automatická prevodovka s tlačidlami.
Zdroj: 1950's & 1960's Car Commercials - Amazing New Features! (youtube.com)
Zdroj: WERBUNG TOYOTA (youtube.com)
Zdroj: Škoda Felicia reklama (youtube.com)
Dnešné reklamy na automobily sú už celkom iné. Veľká časť krásnych záberov je v skutočnosti vizualizácia z 3D programu, scény sú detailné premyslené s cieľom osloviť konkrétnu cieľovú skupinu, televízne spoty zvyčajne zapadajú do jedného veľkého reklamného mixu, ktorý s rovnakým vizuálom komunikuje aj prostredníctvom webstránok, tlačených časopisov, novín a exteriérových billboardov. Reklamné agentúry vedia, že v rýchlom svete plnom informácií nie je čas na dlhé reči o produkte, je potrebné zdôrazňovať dôležité funkcie a inovácie pútavými a údernými sloganmi.
ODPORÚČAME AJ:
Jaguar XJ: Chladný luxus z upršaného Anglicka
Jaguar XF Sportback ešte lepší ako sedan
Nový Superb sa chce podobať na luxusné Audi
BMW radu 4 v podobe Gran Coupé
Najmenší crossover od Audi navrhli tridsiatnici
Jaguar XE osloví najmä mladých podnikateľov