Život

Sociálne siete prinášajú rôzne riziká. Pamätáte na kanibala z Kisaku?

"Jedným z najznámejších prípadov trestnej činnosti v súvislosti s používaním sociálnych sietí je prípad kanibala z Kysaku z roku 2011."

TASR, 10. apríla 2016 9:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Používanie sociálnych sietí prináša so sebou aj nové formy trestnej činnosti, na ktoré musí polícia reagovať. Strážcovia zákona často upozorňujú na riziká, ktoré súvisia s používaním internetu. Každá informácia, ktorú človek vo svojom profile o sebe zverejní, je prístupná aj pre potenciálnych páchateľov trestného činu. TASR informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Jedným z najznámejších prípadov trestnej činnosti v súvislosti s používaním sociálnych sietí je prípad kanibala z Kysaku z roku 2011. Matej Č. (†42) sa práve prostredníctvom internetu zoznámil s občanom Švajčiarska, ktorému po vzájomnej komunikácii prisľúbil, že ho usmrtí. Ten však informoval políciu.

„Polícia pri plnení úloh vyplývajúcich zo zákona venuje pozornosť aj internetu, nevynímajúc sociálne siete, chaty, ako aj iné formy elektronickej komunikácie. O metódach a formách činnosti polície nie je možné verejnosť informovať a to z taktických dôvodov, aby nedochádzalo k mareniu postupu polície pri plnení jej úloh v tejto oblasti,“ povedala Baloghová pre TASR.

Na možné riziká súvisiace s používaním internetu a komunikáciou na sociálnych sieťach upozorňuje na svojich internetových stránkach aj Ministerstvo vnútra SR.

„Cieľom potenciálnych páchateľov je získať čo najviac informácií o možných obetiach. Na to využívajú najjednoduchšiu cestu, ktorou je práve internet,“ skonštatovalo ministerstvo. Často sa totiž stáva, že osoby vo svojich profiloch spomínajú, čo všetko vlastnia, priložia k tomu fotografie, poprípade spomenú, kedy nie sú doma. „Nemusí ísť hneď o násilníka, ktorý ohrozí život a zdravie osoby, ale môže sa stať, že im vykradnú dom alebo byt,“ upozornil rezort vnútra.

Výnimkou nie sú ani osobné stretnutia po krátkej známosti na internete. „Páchatelia často vystupujú pod falošnou identitou, môže sa stať, že sa osoby stretnú úplne s niekým iným, než očakávali. Preto odporúčame, aby sa nestretali na odľahlých miestach, kde sa nesústreďujú žiadni iní ľudia. Najmenej rizikové je stretnúť sa na verejnom mieste a neodchádzať s neznámou osobou na ním určené miesto,“ dopĺňa ministerstvo.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Slovenský film Agáva sledujú fanúšikovia na Facebooku už od natáčania
Mali by mať deti prístup na sociálne siete? Radí psychologička
LIKE DŇA: Ženská móda v priebehu storočia
Ochrana atentátnika z Paríža: V podzemí za 13 pancierovými dverami

Komentáre