Život

Pri stavebných prácach v Španielsku narazili na poklad z doby rímskej

"Prvé rímske légie prišli na Pyrenejský polostrov v roku 218 pred n.l. Rimania potom na tomto území dominovali až do začiatku 5. storočia n.l."

TASR, 1. mája 2016 12:00
Na snímke pohľad na amfory, v ktorých sa našli bronzové a strieborné mince z konca 4. storočia n.l., v španielskom meste Tomares 29. apríla 2016. Foto: TASR/AP
Unikátny poklad z doby rímskej našli náhodne robotníci v južnom Španielsku, keď pri kladení kanalizačného potrubia v parku narazili na 19 amfor, v ktorých sa nachádzalo 600 kilogramov bronzových a strieborných mincí z konca 4. storočia n.l. Napísala o tom dnes agentúra AP.

Odborníci z archeologického múzea v Seville označili nález z mesta Tomares za unikát pre Španielsko a poukázali na jeho nevyčísliteľnú hodnotu. Riaditeľka múzea Ana Navarrová odhaduje, že hodnota nájdeného pokladu by mohla dosiahnuť "určite niekoľko miliónov eur".

Podľa odborníkov mali mince zrejme slúžiť na vyplácanie vojakov alebo úradníkov. Španielske médiá informovali, že mince sa zrejme nedostali do obehu.

Regionálny úrad pre kultúru informoval, že stavebné práce v parku v Tomares boli v súvislosti s nálezom pozastavené, aby archeológovia mohli urobiť prieskum lokality.

Prvé rímske légie prišli na Pyrenejský polostrov v roku 218 pred n.l. Rimania potom na tomto území dominovali až do začiatku 5. storočia n.l, keď ich odtiaľ vytlačili germánski Vizigóti.

ODPORÚČAME AJ:
Riziko roztápania grónskych ľadovcov je väčšie ako predpoklad
Z príbuzných Leonarda da Vinciho žije 35, väčšina v Toskánsku
Archeológovia našli hroby z doby bronzovej
Slovenskí archeológovia objavili v Kuvajte starovekú klimatizáciu

Komentáre