Život

OBJAV: Najväčšia exoplanéta obiehajúca okolo dvojhviezdy je známa

"Exoplanéta sa nachádza v súhvezdí Labute a od Zeme je vzdialená asi 3700 svetelných rokov."

TASR, 20. júna 2016 10:00
a nedatovanej umeleckej snímke exoplanéta (malá čierna bodka uprostred), prezývaná Kepler-1647 b, ako obieha okolo dvoch hviezd. Pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu objavili vedci doteraz najväčšiu planétu mimo našej slnečnej sústavy, ktorá obieha okolo dvoch hviezd. Foto: TASR/AP
Pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu objavili vedci doteraz najväčšiu planétu mimo našej slnečnej sústavy, ktorá obieha okolo dvoch hviezd. Exoplanéta Kepler-1647b je veľká približne ako Jupiter, jedna z jej dvoch materských hviezd je o niečo väčšia, druhá o niečo menšia ako Slnko, povedal v pondelok americký astronóm William Welsh na zasadnutí Americkej astronomickej spoločnosti (AAS) v San Diegu.

Podľa Welsha je spomínaná exoplanéta stará 4,4 miliardy rokov. Nachádza sa v súhvezdí Labute a od Zeme je vzdialená asi 3700 svetelných rokov. Svoje hviezdy obehne za 1107 dní.

Planéta Kepler-1647b sa síce nachádza v tzv. obývateľnej zóne - to znamená, že na jej povrchu nie je ani príliš teplo, ani príliš chladno a mohla by tam byť prítomná aj voda - ale keďže ide o plynného obra, zrejme tam nevznikli podmienky priaznivé pre nejakú formu života. Ten by mohol podľa astronómov vzniknúť na mesiacoch exoplanéty, samozrejme, ak nejaké má.

Kepler-1647b je jedenástou planétou obiehajúcou okolo dvoch hviezd, ktorá bola objavená od roku 2005. Nazývajú sa aj "Tatooines" podľa fiktívnej domovskej planéty Luka Skywalkera, hrdinu z filmovej ságy Hviezdne vojny, ktorá tiež obieha okolo dvojhviezdy.

Welshov kolega Laurance Doyle pozoroval prvý tranzit planéty Kepler-1647b pred jej dvoma hviezdami už v roku 2011, dokazovanie, že ide skutočne o planétu, však trvalo niekoľko rokov.

ODPORÚČAME AJ:
Do periodickej tabuľky pribudne prvok pomenovaný po Moskve
I. HARMAN: Zvesť o dobrej knihe je na nezaplatenie
Prevratný objav: Našli vrak lode moreplavca Jamesa Cooka?
Slovenská astrobiologička bola členkou simulovanej misie na Mars

Komentáre