Život

Pokecať si s rastlinou na Twitteri? Nič neobvyklé.

"Ak patríte medzi ľudí, ktorým so železnou pravidelnosťou usychajú všetky kvety v domácnosti, program Botanicalls by vás mohol zaujímať."

Danka Šoporová, 27. januára 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Budíček, ranná hygiena, rýchle raňajky a čo možno najskorší odchod z domu bez výrazného záujmu o ostatné elementy v byte. Inými slovami, klasický scenár pracovne vyťaženého človeka. Vo dverách vás však zastaví pípajúca sms-ka s textom: „Nemám vodu. Pomôž mi.“ Mrzuto sa vyzujete a doprajete frfľajúcej kvetine v obývačke poriadnu dávku vlahy. „Som preliata,“ ozve sa vzápätí, no tentokrát bez vašej odozvy. Stihnúť autobus je predsa len podstatnejšie. Nevadí. Veď rastlina sa vám opätovne pripomenie. Považujete danú konverzáciu za scestnú? Potom vedzte, že v praxi ide o čoraz bežnejšiu záležitosť. Vďaka programu Botanicalls.

Nie je prvým, no najobľúbenejším


Na úvod treba podotknúť, že podobné snahy o záchranu kvetín prebehli už v roku 2007. Na trh sa dostal prístroj, vďaka ktorému vám kvety v prípade potreby zatelefonovali. Každá mala dokonca svoj hlas zodpovedajúci svojej povahe. Viete si napríklad predstaviť, že by vám telefonoval kaktus? Každopádne, šlo o model finančne náročný, a preto sa na trhu príliš dlho neohrial. Za to súčasný program Botanicalls sa teší medzi zábudlivcami mimoriadnemu záujmu. Prezraďme si o ňom niečo viac.
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Pripomienky, sťažnosť, ale i pochvala


Za celým nápadom stojí Američan Rob Faludi z Newyorskej univerzity, ktorý v spolupráci s ďalšími odborníkmi vytvoril program schopný rozpoznať stupeň vlhkosti hliny. Zariadenie vďaka snímačom dokáže komunikovať s majiteľom, a to prostredníctvom mobilného telefónu alebo Twitteru. Správy sa rôznia. Pripomienku na poliatie, respektíve námietku na priveľa vody, môže doplniť i opakovaná sťažnosť na neplnenie povinností. V konečnom dôsledku, typ správ závisí len a len od vás.

Je to jednoduchšie, než sa zdá


Ako prvé umiestnite prístroj do hliny v kvetináči rastliny, na ktorej osude vám úprimne záleží. Celé zariadenie pozostáva zo snímačov napojených k obvodu. Merajú stupeň vlhkosti a poznatky posúvajú ďalej, smerom ku kontrolnej súčiastke. Bez vstupných informácií sa to ale nezaobíde. Vy sami musíte v prístroji nastaviť druh rastliny a pôdu, v ktorej je zasadená. Botanicalls následne sleduje, ako si kvet počína a či mu niečo nechýba. O záveroch budete informovaní formou spomínanej sms správy alebo internetu.

A len tak mimochodom. Rastlinka vás nebude len sekírovať. Môže sa vám stať, že po romantickej večeri vám zrazu príde sms: „Som nadmieru spokojná.“ Odosielateľom pritom nebude nádejná známosť, ale vaša žerucha. Celkom milá predstava, čo poviete?

Komentáre