Život

Servítková Tonka, Slovenka v Guinnessovej knihe rekordov

"Antónia Kozáková zbiera servítky už 17 rokov. Za ten čas sa jej zbierka rozrástla na vyše 65-tisíc kusov, z ktorých každý je iný."

TASR, Webmagazin.sk, 26. februára 2014 12:00
Pani Antónia so svojou zbierkou Foto: TASR/Roman Hanc


Detstvo sa mnohým z nás spája aj s vášňou pre zberateľstvo. Chalani kupovali, ukladali a vymieňali kartičky športovcov, známky či céčka, dievčatá boli v zbieraní „pokladov“ všestrannejšie. Servítky, pohľadnice, obrázky celebrít z časopisov, plagáty, nálepky či omnoho menej typické zberateľské kúsky v podobe obalov od čokolád či nálepiek z ovocia. Väčšine táto vášeň vydržala len pár rokov. Vytrvalí zberatelia však dokážu vydržať oveľa dlhšie.

Obyvateľka obce Ruská v okrese Michalovce Antónia Kozáková sa so svojou zbierkou dostala aj do Guinnessovej knihy svetových rekordov. Servítky zbiera už 17 rokov a za ten čas sa jej zbierka rozrástla na vyše 65-tisíc kusov, z ktorých každý je iný. Pre jej záľubu ju ľudia volajú Servítková Tonka.

Pani Antónia so svojou zbierkou Foto: TASR/Roman Hanc
„Servítky som začala zbierať v roku 1997, začalo sa to tým, že som si ich postupne odkladala do škatule. Keď som mala 4000 kusov, prihlásila som sa do Slovenskej knihy rekordov, z ktorej mi môj rekord uznali a v roku 2004 vydali prvý certifikát. Môj aktuálny počet servítok je 65 590, ale z týždňa na týždeň sa to mení, keďže mi stále pribúdajú," hovorí zberateľka.

Špeciálne obchody aj internet


Štvorcové kusy jemného papiera si pani Antónia kupuje cez špeciálne obchody, vymieňa s inými zberateľmi alebo aj dostáva od priateľov, známych i neznámych, za čo im je vďačná. „Sú aj takí zberatelia, ktorí mi svoju zbierku podarovali, čomu sa veľmi teším. Objednávam si servítky aj cez internet, výber je obrovský, každý týždeň si niečo nové pekné objednám," priblížila.

Svoju nevšednú kolekciu má uloženú v 22 škatuliach, ktoré sú rozdelené napríklad na vianočné a veľkonočné servítky či rozprávkové alebo kvetinové motívy. Každý mesiac ju kontroluje, aby v nej nemala z jednej servítky viac kusov. Papierové obrúsky pochádzajú z mnohých štátov, sú na nich rôzne vzory, objekty, zvieratá, aj ľudia, medzi nimi napríklad zosnulý pápež Ján Pavol II.

Pani Antónia so svojou zbierkou Foto: TASR/Roman Hanc
„Najdlhšia, ktorú mám, meria 117, a najkratšia osem centimetrov. Mám aj také, ktoré vyzerajú ako ozajstné peniaze," uviedla vášnivá zberateľka. Ako hovorí, každá servítka je pre ňu zaujímavá a pekná. Rada by ešte získala obrúsok s Pražským alebo Bratislavským hradom, servítky so slávnymi ľuďmi alebo modernými autami. „Zameriavam sa aj na také, ktoré vyzerajú ako fotografie alebo na ženské tváre, niektoré majú aj série," dodáva.



Z Guinessovej knihy rekordov dostala pani Kozáková tri certifikáty, dosiaľ posledný v roku 2012 za rekordných 50-tisíc servítok. Mala už aj štyri výstavy, okrem domovskej obce vystavovala svoju kolekciu vo Veľkých Kapušanoch, Kráľovskom Chlmci a Banskej Bystrici. „Dostala som od ľudí aj prezývku Servítková Tonka, väčšinou mi na toto meno aj prichádzajú balíky. Je to milé a teší ma to," dodala s úsmevom.

Komentáre