Život

Highlighty týždňa: Odovzdávali sa ceny OTO, Sklenaříková vydala knihu

"Okrem televíznych tvárí si uplynulý týždeň preberali ceny aj predstavitelia slovenskej alternatívnej hudby. Pozornosti sa dostalo i literatúre. Z prvej festivalovej ceny sa tešil nový film Ríbezľák. "

TASR/Webmagazin.sk, 19. marca 2018 10:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Lukáš Grinaj
V sobotu sa udeľovali ceny OTO 2017 pre osobnosti televíznej obrazovky. Najviac hlasov celkovo dostala moderátorka Adela Vinczeová, ktorá tak získala okrem víťazstva v kategórii moderátor TV programov aj cenu absolútny OTO. V počte ocenení je rekordérkou, má už pätnásť sošiek. Do siene slávy vstúpil herec Milan Kňažko.

Hlasovanie televíznych divákov rozhodlo o tom, že spevákom roka sa stal Ondrej Kandráč, speváčkou Mária Čírová, v kategórii hudobné skupiny si cenu prevzala skupina IMT Smile, Michal Hudák je víťazom v kategórii herec, herečkou roka je Lujza Garajová-Schrameková.

Kompletné výsledky si môžete prečítať na tomto odkaze.O živote topmodelky


Topmodelka Adriana Sklenaříková-Karembeu v Bratislave uviedla do života svoju novú knihu. Titul Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top prináša Adrianin návod na zdravý a vyrovnaný život. "Teším sa, že som na Slovensku a je to pre mňa česť, že tu môžem prezentovať knihu, ktorá sa vo Francúzsku páčila," povedala pre TASR autorka.

O Adriane len málokto vie, že je veľmi maškrtná, neodolá dobrému vínu, miluje sladkosti, nemá rada zákazy ani obmedzenia a nie vždy mala športového ducha. Vo svojej knižnej prvotine prináša kľúč k pestrej a vyváženej strave, predstavuje cvičenie vhodné pre každého, prezrádza niečo o umení dobrého spánku aj dobrého zobúdzania a ponúka rozličné finty, ktorými čitateľky a čitatelia potešia svoje telo i dušu.Rádiohlavy rozdané


Bratislavská Aegon aréna Národného tenisového centra bola vo štvrtok miestom slávnostného večera odovzdávania hudobných cien Radio_Head Awards 2017, ktoré organizuje Radio_FM verejnoprávnej RTVS.

Poslucháči svojimi hlasmi rozhodli o tom, že ocenenie album roka 2017 získala skupina Fallgrapp za platňu V hmle, sošku za singel roka si prevzala Katarzia za skladbu Kde sa slzy berú. Ocenenie objav roka si odniesla dídžejka z Piešťan, ktorá si hovorí Changing Faces, debutom roka je podľa názoru poslucháčov skupina Tolstoys s nahrávkou Botanika.

Odborná porota rozhodla pre cenách pre skupinu Nvmeri za album I Don't Think So, dvojicu Bulp za album Yrsa, formáciu Solid Move za nahrávku Pohľady a Čad za album Bastard.

Kompletné výsledky nájdete na tomto odkaze.
Cena pre Ríbezľák


Slovenský krátkometrážny film režiséra Mareka Káčera a scenáristky Lenky Čepkovej Ríbezľák získal v zahraničí prvé ocenenie. Porota festivalu Gold Movie Awards Goddess Nike v Londýne rozhodla o tom, že najlepšou herečkou do 18 rokov je Martina Kapráliková, 11-ročná rodáčka z Bratislavy. "Z prvého ocenenia máme veľkú radosť. Martinka sa svojej úlohy vnučky Violy zhostila naozaj kvalitne. Nielenže si bez problémov pamätala dlhé texty, vložila do svojej postavy aj veľké množstvo energie, detskej veselosti a huncútstva. Ocenenie si naozaj zaslúžila," komentoval úspech režisér Káčer.

Ríbezľák je krátka poetická komédia, rozpráva príbeh starého spisovateľa Ondreja a jeho manželky Katky.Ceny Dominika Tatarku


Ceny Dominika Tatarku za rok 2017 patria Martinovi Milanovi Šimečkovi za knihu Medzi Slovákmi (N Press) a Bohdanovi Hroboňovi, Milošovi Lichnerovi a Mishovi Kapustinovi za knihu Žalmy 51 - 75. Komentáre k Starému zákonu, 5. zväzok (vydavateľstvo Dobrá kniha).

"Žalmy patria k najkrajším textom svetovej kultúry aj k najkrajším textom Starého zákona. Výnimočné sú v tomto prípade tým, že ide o veľmi komplexný prístup, veľký ekumenický kolektív a veľmi záslužnú prácu, pretože ide o komentáre k žalmom a zároveň preklady žalmov," povedal pre TASR predseda poroty Peter Zajac.

Na margo ocenenej Šimečkovej knihy uviedol, že ide o veľmi osobnú a zároveň možno až generačnú výpoveď: "Pre mňa je nadviazaním na tradíciu kritického myslenia, ktoré vzniklo v osvietenstve, ale v poslednom štvrťstoročí sa až tak nepestovalo. Sú to texty, ktoré sú kritické, a zároveň vyžadujú kritickú odpoveď, sú výzvou na diskusiu a niekedy i polemiku."

Komentáre