Život

Kontroverzná fotostory Slovenky uchvátila svet, tromfla i New York

""Čechoslováčka" Laura Kovanska už dávno tromfla fotografa Arne Svensona a jeho kontroverznú výstavu v New Yorku, ktorá predstavuje intímny život susedov. "

, 23. mája 2013 6:00
Sho a jej dve deti Avery a Kathlyn Foto: Laura Kovanska
V uplynulých dňoch prebehla médiami reportáž o newyorskom fotografovi, ktorý svojou kontroverznou výstavou pobúril verejnosť. Obyvateľov luxusného obytného domu v New Yorku tajne nasnímal cez okná ich bytov. Umelecký fotograf Arne Svenson ich fotografoval zo svojho bytu, nachádzajúcom sa na druhej strane ulice. Využil pritom skutočnosť, že vežiak Tribeca má mimoriadne veľké okná.

Podobný kúsok s veľkou dávkou kontroverzie sa podaril mladej umelkyni Laure Kovanskej už pred rokmi, keď bola v Amerike na študijno-pracovnom pobyte. Vo svojej fotoreportáži zachytáva sociálne problémy, skutočný a intímny život rodiny na pokraji chudoby, ktorá býva na periférii luxusnej štvrte v San Diegu. Rodáčka zo Sobraniec, ktorá od mala žije a vyrastá v Brne na rozdiel od Arne Svensona ľudí nešpehovala zo susedného okna. Na svojej reportáži spolupracovala priamo s rodinou, ktorá sa stala predlohou jej reportáže. Deťom dala do rúk fotoaparáty a tie nezávisle od nej, spontánne snímali každodenný život rodiny. Výsledkom bola jedna úchvatná fotostory, ktorá dostala kritikov. Poľský časopis DOC. príbeh natoľko zaujal, že jej venoval vo svojom čísle editorskú publikáciu.

Príbeh rodiny


Laura Kovanska Foto: Laura Kovanska
Laura rodinu spoznala z pobytu v USA v roku 2005, keď tam bola na brigáde. So slobodnou mamičkou Sho (23) a jej dvoma deťmi Averym (3) a Kathlyn (1) strávila leto v Kalifornii. Po rokoch, keď sa Laura do USA vrátila, aby rodinku navštívila, Sho mala 40-ročného snúbenca, ktorý si do rodiny priviedol pomaly dospievajúce deti vo veku 13 a 18 rokov. "Žili sme siedmi ľudia plus dve veľké mačky a labrador v dvojizbovom byte na pláži, kde nájom stál 2000 amerických dolárov. Čo bol skoro mesačný príjem jej snúbenca. Sho nepracovala. Mala problém s alkoholom, hľadanie práce z jej strany bolo skôr pózou, aby sa na ňu okolie krivo nepozeralo," opisuje Laura. Laura bola s rodinou do Vianoc, potom nastal čas návratu domov. "Keď som odchádzala, bol to ich posledný mesiac v plážovom byte. Vzťah sa im nakoniec rozpadol. Keď videl, ako má Sho všetko na háku, odišiel od nej. Vraj teraz chodí s nejakou susedou. Sho sa nasťahovala k matke, ktorá tak ako ona nepracuje. Celú rodinu živí otčim. Žijú v malom domčeku v L. A., Sho a jej dve deti, matka, otčim a brat s celou rodinou."

Laura si deti veľmi obľúbila. Keď im kupovala darčeky, skrsol v nej nápad s fotoaparátmi. "Už pred príchodom do Ameriky som rozmýšľala, že im dám aparáty, aby nafotili hlavne športové prostredie. Vzniklo z toho nakoniec toto," uzatvára umelkyňa. Na fotografiách môžeme vidieť život rodiny detským pohľadom. Mačka v záchodovej mise alebo piškôrky na lone matky. Deti fotili všetko, čo videli. Punc jedinečnosti im dodáva aj to, že na rozdiel od Svensona, ktorého fotografie zachytávajú pozlátko, malí fotografi zachytili vnútro. Kto vidí rodinu lepšie ako ten, čo v nej žije?


FOTOGALÉRIA: Kontroverzná a plná emócii - Fotostory Laury Kovanskej
Keď sa Laura vrátila domov, fotostory ostala dlhší čas bez povšimnutia. Ak aj niekomu fotografie ukázala, dočkala sa väčšinou negatívnych reakcií. Vraj ide o tuctové a všedné fotografie, ktorých je v každom fotolabe na kilá. Opačný smer jej ukázal až známy portugalský režisér a fotograf Miguel Gaudencio. "Bolo to veľmi dlhé prehováranie, no nakoniec ma zlomil. Miguel mi odporučil, aby som fotografie poslala magazínu DOC.."

Odpoveď z magazínu na seba nenechala dlho čakať. Redakcia bola uchvátená emóciou a kontroverziou zároveň. S dôvetkom, že je to najodvážnejší a najúprimnejší príbeh aký kedy publikovali. "To ma tak trochu odradilo a chcela som ponuku odmietnuť, aby som neublížila rodine. Miguel aj ďalší fotograf Marek Kučera, ktorý pracoval ako dizajnér v Mercedese, ma však lámali. Marek mi dokonca ponúkol, že mi zaplatí review fotiek v Pavlov Dog, čo je jedna z najvýznamnejších fotoinštitúcií v Nemecku, tak som si povedala, že by som nemala počúvať miestnych fotografov a skúsiť ich publikovať."

Po tejto reportáži v magazíne DOC. prišli ponuky aj z Česka. "Dovtedy som sa stretávala s ignoráciou, no keď som sa známemu zdôverila s publikáciou, v septembri 2012 prišla ponuka na výstavu v Prahe na Malostránskom námestí, výstava F-STOP." Niektoré Laurine fotografie však organizátori scenzurovali.

Komentáre