Život

Archeológovia našli 3300 artefaktov z doby medenej na jednom mieste

"Lokalita sa nachádza na okraji lesného porastu. Archeológov na miesto upozornila súkromná osoba už pred niekoľkými rokmi."

TASR, 20. októbra 2016 11:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš
Nielen stredoveké hrady či územia pod pripravovanými stavbami diaľnic, ale aj celkom nové lokality odhaľujú archeológom dejinné súvislosti či vzácne nálezy. Jedným z takýchto doposiaľ neznámych miest bola aj zvolenská časť Bakova Jama, ktorú archeológovia preskúmali toto leto. Vykopávky priniesli prekvapujúce zistenia.

Lokalita sa nachádza na okraji lesného porastu. Archeológov na miesto upozornila súkromná osoba už pred niekoľkými rokmi. Až túto sezónu sa tam však podarilo zorganizovať vykopávky.

Napriek menšej ploche výskumu sa podarilo objaviť bohatý nálezový fond. Vyše 3300 kusov pozostávajúcich hlavne z keramických fragmentov a kamennej štiepanej industrie zo začiatku doby medenej, konkrétne z obdobia ludanickej skupiny, t.j. približne 4100 rokov pred Kristom.

"Z tohto obdobia zo Zvolenskej kotliny a širšieho okolia evidujeme niekoľko nálezísk, nikde sa však také množstvo materiálu nesústredilo na jednom mieste," uviedla pre TASR vedúca výskumu Noémi Beljak Pažinová.

Medzi dôležité nálezy patria napríklad zrnká medi a taviace tégliky, ktoré funkčne zaraďujú lokalitu medzi výrobné, spracovateľské. K netradičným nálezom patrí napríklad malá hlinená plastika stojaceho štvornohého zvieraťa s menším chvostom, ktorá bola zlomená v krčnej časti a bola teda bez hlavičky. "Na základe gracilnej postavy môže ísť o psíka alebo lovnú zver," podotkla.

Vykopávky realizovali študenti - účastníci letnej školy archeológie. Tí si mali možnosť priamo v teréne vypočuť odborníkov, historika P. Maliniaka z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý sa zaoberá stredovekými regionálnymi dejinami, a P. Kováčika zo Slezskej univerzity v Opave, odborníka na moderný terénny archeologický výskum.

Dôležitou súčasťou terénnej praxe bol aj archeobotanický seminár pod vedením M. Hajnalovej z Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá naučila študentov preplavovať vzorky hliny v terénnych podmienkach a vytriediť z nich relevantný organický materiál. Skúsenosti a nadobudnuté vedomosti v rámci letnej školy sú pre študentov dôležité pre ich ďalšie štúdium a pracovnú etiku.

ODPORÚČAME TIEŽ:
VIDEO: V amfiteátri v Trnave našli pozostatky stredovekých hradieb
V Česku objavili druh hmyzu, ktorý nikde v Európe nie je
Umývanie rúk mydlom sa má stať zvykom, dodržiavate to?
Polovičná šanca na prežitie a výlet bez cieľa. V novom filme 5 October

Komentáre