Zdravie

ODBORNÍCI: Únik moču trápi okrem seniorov i mladé športovkyne

"Takýto problém netreba tajiť. Čím skôr sa začne riešiť, tým väčšie sú šance na úspešné riešenie tohto problému."

TASR, 17. júna 2017 11:00
Ilustračné foto Foto: Krusto
Mimovoľný únik moču sa netýka iba starých ľudí, postihuje i mladé ženy či mužov. Takýto problém netreba podľa odborníkov tajiť. Čím skôr sa začne riešiť, tým väčšie sú šance na úspešné riešenie tohto problému.

Inkontinenciou trpí na Slovensku asi 500.000 ľudí, z toho 40 percent toto ochorenie tají. Spôsobiť ju môžu ochabnuté svaly panvového dna či zápal močového ústrojenstva. Stretávajú sa s ňou i ženy po pôrode a v menopauze, mladé športovkyne venujúce sa silovým cvičeniam a extrémnej záťaži (najviac volejbalistky, fitnesky a atlétky) či muži po operácii prostaty. Trápi viac starších ľudí, môžu za to zmeny súvisiace s vekom v obličkách a močovom mechúre.

"S problémom treba ísť za gynekológom či urológom, ten určí liečbu a odporúčania, ktorými by sa mal pacient riadiť," povedal dnes na tlačovej konferencii urológ Ján Švihra. Niekedy podľa neho pomôže rehabilitácia svalov panvového dna, problémy sa ňou dajú i úplne odstrániť. Inokedy však treba podstúpiť dôkladnejšiu liečbu. Lekára je dôležité navštíviť i pri problémovom močení, tmavom či krvavom moči alebo bolestiach v krížoch.

"Netreba sa hanbiť,"
vyzval Švihra. Neriešená inkontinencia môže totiž viesť ku kožným problémom, dekubitom, dehydratácii. "Tiež k psychickým problémom, tento hendikep ovplyvní aj partnerský, rodinný a pracovný život," doplnil praktický lekár Ivan Bartošovič.

Panvové dno je vhodné posilňovať pri stresovej a urgentnej inkontinencii moču počiatočných štádií, ale aj v rámci prevencie pred vznikom takýchto problémov. Nástup tejto komplikácie možno oddialiť pohybom, udržiavaním telesnej hmotnosti v norme či vylúčením fajčenia.

Na problematiku mimovoľného úniku moču upozorní blížiaci sa Týždeň kontinencie (19.-25.6.). V utorok (20.6.) bude prebiehať informačná kampaň so zdravotnými sestrami vo vybraných deviatich nemocniciach. Viac informácií možno nájsť na webe www.inkoforum.sk.

ODPORÚČAME AJ:
Nová metóda chudnutia vás zbaví polovice nadváhy
Čo sa deje s vaším telom, keď ovulujete?
Počas teplých dní je prevenciou zubného kazu aj pitný režim
Zjedli by ste za pohár červov, ak by vás to zbavilo alergie?

KomentárePoužívaním stránok Webmagazin.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac