Zdravie

Náš mozog má vrodené programy na prijímanie a dávanie lásky

"Rodinné vzťahy sú základom spokojnosti v živote každého z nás. Aby sa človek rozvinul do zdravia a bol odolný, potrebuje lásku druhých."

Alena Klepochová, 13. mája 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Človek je podľa psychiatra MUDr. Jozefa Hašta sociálna bytosť. „Náš mozog má vrodené programy na prijímanie a dávanie lásky. Aby sa človek rozvinul do zdravia a bol odolný, potrebuje lásku druhých.“

Pripomenul, že aj dospelý si nesie v sebe svoje detstvo, skúsenosti so vzťahmi, ktoré ho formovali, aj keď na svoje prvé dva - tri roky nevie vedome rozpomínať. Tieto spomienky sú uložené v špeciálnej forme pamäti. „Ak mal jedinca v detstve skutočne rád aspoň jeden človek: z rodičov, starých rodičov, súrodencov, náhradných rodičov..., tak má dobrý základ do života. Dobrý, spoľahlivý a jasný vzťah v dospelosti pôsobí tiež harmonizujúco a ozdravne,“ skonštatoval MUDR. Hašto na okrúhlom stole Ligy za duševné zdravie.

Deti treba prijať také, aké sú


Pre rozvinutie kvalitnej vzťahovej väzby, a teda pre jeden z dôležitých predpokladov, ako byť dobrým otcom či mamou, je nesmierne dôležité v prvom rade prijatie dieťaťa takého, aké je, bez vkladania ideálnych vlastných očakávaní, vysvetľuje psychologička Mgr. Dominika Bednárová. „Dôležité je citlivé nastavenie rodiča na potreby dieťaťa, snaha porozumieť mu, primeraná stimulácia, v ktorej bude dostatočný priestor i na podporu samostatnosti dieťaťa, dôležitá je nepretržitá komunikácia s dieťaťom, očný a telesný kontakt.“

Ilustračné foto Foto: TASR/Miroslav Košírer
Dieťa si postupne na základe skúseností z týchto raných vzťahov vytvára modelové predstavy o sebe, o druhých a celkovo o fungovaní sveta. Tieto sa postupne podľa Mgr. Bednárovej zvnútorňujú a menia sa v očakávania týkajúce sa intimity a starostlivosti zo strany druhých a selektívne ovplyvňujú vnímanie, myslenie a motiváciu dieťaťa, jeho fungovanie v budúcich vzťahoch, ale i v ostatných oblastiach života, napríklad v profesijnej. Regulujú tiež stratégie zvládania stresu či frustračnú toleranciu, prijímanie a spracovávanie nových výziev života.

Dôležitosť prvého kontaktu


To, čo je dôležité pre rozvoj vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom hneď po pôrode, je vytvoriť priestor, aby sa táto väzba mohla vytvoriť. „Najideálnejšie okamihy sú okamžite po pôrode, ešte pred prvým ošetrením či dotepaním pupočnej šnúry, kedy dieťatko pod vplyvom hormónov vníma neobyčajne intenzívne a tieto chvíle sa mu veľmi silno vpisujú do života.

Ilustračné foto Foto: TASR - SINC
Základnou potrebou dieťaťa je potreba bezpečia a tá sa najjednoduchšie upokojuje v matkinom náručí. Preto tento kontakt prispieva nielen k rýchlejšej adaptácii všetkých telesných funkcií - srdcová činnosť, dýchanie, udržiava
nie teploty a hladiny cukru v krvi, ale aj k tvorbe základného presvedčenia, že svet je dobré a bezpečné miesto,“ povedala neonatologička MUDr. Ivana Kušnierová.

Prvé minúty po pôrode ...


Rodinné vzťahy sú základom spokojnosti v živote každého z nás. Odborníci preto čoraz častejšie upozorňujú, že pre vytvorenie počiatočnej vzťahovej väzby sú dôležité aj prvé minúty po pôrode, na čo sa v minulosti nekládol taký veľký dôraz.

„Myslím si, že je dôležité, aby nebola žena pri pôrode sama. Aby otec nebol pri pôrode len divákom, ale aby pomohol splniť túžbu mamy, ktorá chce mať dieťatko hneď po pôrode pri sebe. Ak nie otca dieťaťa, máme duly, ktoré vám ochotne a rady pomôžu. Následne aj dojčenie, nosenie na rukách či v šatke, spanie v blízkosti dieťaťa, upokojiť plač – to všetko sú atribúty, ktoré vytvárajú bezpečné vzťahy medzi rodičom a dieťaťom,“ uzavrela riaditeľka Únie materských centier PhDr. Soňa Holíková.

Komentáre