Zdravie

Častá bolesť nôh, bledosť a únava u detí môžu predpovedať leukémiu

"Na Slovensku pribudnú ročne desiatky nových prípadov leukémie. Častejšie sa vyskytujú u chlapcov, nie je to však výrazný rozdiel."

TASR, 25. februára 2017 8:00
Ilustračná fotografia Foto: Pixabay
Ak je dieťa bledé, unavené, často sa mu tvoria modriny alebo má infekciu bez reakcie na antibiotiká, môže mať leukémiu. Ide o príznaky pri nedostatku červených krviniek, ktoré produkuje kostná dreň.

"Pri takomto podozrení treba vyšetriť krvný obraz," povedala Alexandra Kolenová, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave. Urobiť krvné testy je podľa nej potrebné aj v prípade, ak sa dieťa sťažuje na bolesť nôh a pritom nemá ortopedický problém.

Krvný obraz ukáže podľa Kolenovej veľa. V prípade, že v ňom dôjde k zmene a lekár zistí podozrenie, urobí punkciu kostnej drene, ktorá definitívne chorobu potvrdí alebo vyvráti. Výsledok je známy do niekoľkých hodín. Prvá diagnostika je podľa Kolenovej rýchla, trvá len deň. "A hneď v ten deň začíname dieťa aj liečiť," podotkla.

Na Slovensku pribudnú ročne asi desiatky nových prípadov leukémie. Častejšie sa vyskytujú u chlapcov, nie je to však výrazný rozdiel. Odborníci podotýkajú, že kým v minulosti deti na toto ochorenie zomierali, dnes už možno vyliečiť viac ako 80 percent z nich.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Poruchy reči u detí neprehliadajte, môžu im v živote spôsobiť problémy
Zlá strava spôsobuje únavu, zabúdame hlavne na dostatok bielkovín
Šestnásť typov antikoncepcie a čo by ste o nich mali vedieť
Psychiatrička: Za samovraždami stoja najčastejšie vzťahové problémy

Komentáre