Zdravie

Fajčiari vraj budú potrebovať licenciu na fajčenie

"O negatívnych vplyvoch fajčenia na zdravie sa hovorí už dlho, ale v poslednej dobe sa diskutuje aj o licencii na fajčenie."

, 20. novembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Vplyvy fajčenia na zdravie nie sú práve pozitívne, čo v posledných rokoch vedci a odborníci neustále prízvukujú. Postupne sa reštaurácie, kaviarne a bary menia na nefajčiarske, na zastávkach autobusov a vlakových staniciach sa fajčiari tiež práve neradujú. Opatrenia na ochranu nefajčiarov sa stále zvyšujú a v posledných dňoch sa hovorí o ďalšom variante – licencii na fajčenie.

Je to licencia na rakovinu?


Profesor Simon Chapman z University of Sydney prišiel s radikálnym riešením sporu medzi fajčiarmi a nefajčiarmi. Každý, kto by si chcel zapáliť, by musel najprv požiadať o licenciu na fajčenie. Zaplatil by za ňu a potom by si mohol kúpi cigarety, keďže by licenciu musel vždy pri nákupe ukazovať.

Podľa profesora Chapmana fajčenie zabíja ročne viac ľudí ako ktorákoľvek iná činnosť. Licencia na fajčenie by mala aj obmedziť počet cigariet, ktoré si fajčiari môžu kúpiť. Takýmto spôsobom by sa dalo najefektívnejším spôsobom zasahovať do toho, koľko ľudia denne vyfajčia. Nemyslia ale na to, že niektorí si cigarety pýtajú od cudzích ľudí na ulici.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Licenciu by si fajčiari museli každý rok obnovovať a vždy by museli dokázať, že vedia o zdravotných rizikách, ktoré fajčenie prináša.

Odradia mladých


Zástancovia licencie na fajčenie tvrdia, že takýmto spôsobom sa zabráni tomu, aby si cigarety kupovali tie mladšie ročníky. Podľa nich sú opatrenia na zabránenie fajčenia v mladistvom veku príliš slabé.

Licencia má aj svojich odporcov


Nie každý sa s názorom, že licencia na fajčenie je dobrá voľba, stotožňuje. Niektorí tvrdia, že v tom prípade by sa mala predávať aj licencia na kúpu alkoholu alebo jedla z rýchleho občerstvenia, pretože aj tie škodia zdraviu.

Chcete prestať fajčiť? Nechajte si poradiť, ako na to: Chcete prestať fajčiť? Nespoliehajte sa na silnú vôľu!

Ani profesor Jeff Collin z University of Edinburgh si nemyslí, že to je dobrý nápad. Podľa neho to nebude fungovať. Okrem toho sa obáva, že licencia by preniesla pozornosť na samotných fajčiarov a stiahla by pozornosť z tabakových firiem, ktoré sú skutočným vinníkom.

Spoločnosť bez dymu


Cieľom je vybudovať spoločnosť bez fajčenia a licencia by mala byť cestou, ako sa k výsledku dopracovať. Zatiaľ sa o tom len diskutuje a nikto nevie, ako situácia dopadne.

Komentáre