Zdravie

Deti môžu v školách potrápiť vši, zničí ich dezinfekčný šampón

"Výskyt týchto parazitov v kolektíve možno eliminovať použitím dezinfekčných vlasových prípravkov na to určených - šampónov, sprejov či kondicionérov."

TASR, 9. septembra 2017 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Riziko prenosu vší je počas blížiacej sa jesene a zimy vyššie. Najmä v detských kolektívoch preto netreba prehliadať možné príznaky výskytu týchto parazitov. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Dieťa sa vtedy často škriabe, vo vlasoch mu možno vidieť i hnidy či samotné vši," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas z ÚVZ SR. Idú aj na čisté deti dodržiavajúce osobnú hygienu a prenášajú sa kontaktom.

Výskyt týchto parazitov v kolektíve možno eliminovať použitím dezinfekčných vlasových prípravkov na to určených - šampónov, sprejov či kondicionérov. Zavšivavené osoby to však musia podľa Mikasa urobiť v rovnakom období, len vtedy sa môže zamedziť ďalšiemu prenosu.

Nutné je urobiť aj iné opatrenia. Napríklad vyprať pri vysokých teplotách osobnú a posteľnú bielizeň, tiež ju dôkladne vysušiť a vyžehliť. Čiapky, šatky, šály a iný odev treba vyprať minimálne v dvoch cykloch pri odporúčaných teplotách, dôkladne vysušiť na slnku či postriekať prípravkom na lezúci hmyz.

Matrace, žinenky používané v škole možno postriekať prípravkom na lezúci hmyz. Treba ich tiež vyvetrať a minimálne tri až štyri dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi ako hrebene a kefy, odporúčajú hygienici ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, či prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru.

ODPORÚČAME AJ:
Tupozrakosť u detí možno liečiť aj rôznymi cvičeniami
Vyberte správnu tašku a prezuvky pre svoje dieťa. Poradíme vám
Pri úraze nepomôže panika, záchranári dali návod, ako postupovať
V horúčavách pozor na jedlo. Je rajom pre baktérie, najmä salmonelózy

Komentáre