Zdravie
Vedci skúmali vplyv antikoncepcie na zdravie žien, toto zistili!
Alena Klepochová, 19. marca 2014 14:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Na antikoncepciu sa v poslednej dobe upierala nielen pozornosť verejnosti, ale aj vedcov a lekárov. Okrem Európskej liekovej agentúry sa jej dopadom na telo žien zaoberala aj americká štúdia. Tá skúmala jej vplyv na oči. Doktor Shan Lin, oftalmológ z University of California San Franciso v USA, zrealizoval prieskum na vzorke 3406 žien vo veku štyridsať rokov a starších, aby zistil, aký vplyv má dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie na kvalitu zraku.
Výsledkom štúdie je zistenie, ktoré poukazuje na zvýšené riziko diagnózy glaukómu z pôvodných 2,5 percenta na 5 percent u žien, ktoré antikoncepciu užívajú dlhodobo, teda viac ako tri roky. Glaukóm, známy aj ako zelený zákal, je diagnóza, ktorú si človek pritom bežne spája s ľuďmi vyššieho veku. Tieto zistenia sú vo sfére očného lekárstva mimoriadne zaujímavé, napriek tomu nie je možné zatiaľ konkrétne súvislosti potvrdiť. Doktor Shan Lin preto vyzval oftalmológov na hlbšie skúmanie tohto problému.
„Tento jav je zrejme spôsobený znížením hladiny hormónu estrogénu, ktorý organizmus žien prirodzene chráni. Miera rizika tiež závisí od faktorov, akými sú vek, rodinná anamnéza a celkový zdravotný stav. Okrem toho hormonálna antikoncepcia môže u predisponovaných žien zvyšovať zrážanlivosť krvi, čo vo vzácnych prípadoch môže spôsobiť aj očné problémy,“ povedal MUDr. Peter Žiak, PhD. z martinského očného centra. Odborníci zároveň varujú pred svojvoľným vysadením antikoncepcie a radia ženám najskôr konzultovať tieto kroky s lekárom.
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Zvyšuje aj riziko krvných zrazenín
Podľa Európskej liekovej agentúry, ktorá nedávno prehodnocovala prínosy používania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie, sú jej výhody stále väčšie ako negatíva. Agentúra sa zamerala najmä na riziko vzniku krvných zrazenín.
Aj napriek tomu, že riziko vzniku zrazenín je podľa jej odborníkov nízke, pacientky majú byť o ňom informované a mali by vedieť rozpoznať jeho príznaky. Medzi tie patria silná bolesť alebo opuch dolných končatín, náhla nevysvetliteľná dýchavičnosť, zrýchlené dýchanie alebo kašeľ, bolesť na hrudi, slabosť alebo tŕpnutie tváre, rúk alebo nôh.
Riziko vzniku tromboembolizmu zvyšujú faktora ako fajčenie, nadváha, vyšší vek, opakované migrény, rodinné predispozície na vznik krvných zrazenín v relatívne nízkom veku, teda menej ako 50 rokov, a dlhodobo znížená pohyblivosť. Riziko je tiež vyššie počas prvého roka užívania antikoncepcie.
Slovenky berú antikoncepciu menej ako Európanky
Na Slovensku užívajú antikoncepciu desaťtisíce žien a dievčat, v porovnaní s európskymi krajinami však po nej u nás siahajú menej často. V roku 2011 ju podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii využívalo vyše 300-tisíc žien, čo je 22,4 percenta žien fertilného veku na Slovensku. V porovnaní s rokom 2007 (402.645) je to o takmer 100-tisíc žien menej.
Medzi primárne dôvody, prečo ženy po antikoncepcii siahajú, patria plánovanie rodičovstva a zabránenie neplánovaného počatia. Účinky antikoncepcie sa v modernej medicíne využívajú tiež na úpravu hormonálneho obrazu či nepravidelnej menštruácie, ktorá je pomerne častým problémom žien vo fertilnom veku. Okrem výhod, ktoré hormonálna antikoncepcia ponúka, však treba poznať aj prípadné riziká.