Technológie
Cítite sa na internete bezpečne? Štúdia ukazuje, že nie
Erik Stríž, 19. júna 2014 6:00Ilustračná fotografia Foto: Facebook
Spoločnosť EMC Corporation je jedným z popredných dodávateľov IT výrazne sa orientujúcich na bezpečnosť. V tejto súvislosti zverejnila zistenia rozsiahlej štúdie EMC Privacy Index, ktorá mala za cieľ odhaliť vnímanie súkromia a bezpečnosti medzi používateľmi internetu.
Zistenia štúdie sú zaujímavé a spísané na papieri vyzerajú možno prekvapivo, pretože obsahujú paradoxy. Po krátkom zamyslení si však musíme uvedomiť, že je to aj o nás a že tieto protiklady sú aj našou každodennou realitou. Štúdie sa zúčastnilo celkovo 15-tisíc respondentov z 15 krajín sveta.
Čakáme pokles úrovne súkromia
Základom je, samozrejme, potreba súkromia na internete. Viac ako polovica (59 percent) opýtaných však uviedla, že majú v súčasnosti menej súkromia. Minulý rok bolo toto percento menšie. Väčšina ľudí zároveň uvádza, že podľa ich názoru bude úroveň ich súkromia na internete ešte klesať aj v najbližších piatich rokoch. Poukazuje to aj na skutočnosť, že až 81 percent respondentov celkom nedôveruje veľkým poskytovateľom online služieb a do určitej miery počítajú s tým, že “bude horšie”.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Popri tom všetkom respondenti uvádzajú, že neuvažujú a neplánujú začať obmedzovať prácu s modernými technológiami a online službami. Toto zistenie vytvára tri zásadné paradoxy, ktoré, ako bolo zmienené vyššie, sa týkajú s veľkou pravdepodobnosťou aj nás.Chceme všetko okrem kompromisov
Moderné technológie a rôzne nástroje internetovej komunikácie so sebou prinášajú veľkú slobodu, ktorú ľudia celkom prirodzene chcú využiť. Chcú mať všetky tieto možnosti k dispozícii, ale zároveň chcú aj vysokú mieru bezpečnosti a súkromia. Nie vždy to ide ruka v ruke. Napríklad zdieľať fotografie na sociálnych sieťach je predovšetkým o potrebe informovania okolia o určitej životnej situácii. Zároveň však respondenti uvádzajú, že nechcú, aby sa k takýmto zdieľaným údajom dostali iní ľudia.
Nič nerobíme, presúvame zodpovednosť na iných
Napriek tomu, že každému, hoci v rôznej miere, záleží na súkromí, väčšina respondentov štúdie nepodniká prakticky nič na ochranu svojho súkromia. “Namiesto toho presúvajú zodpovednosť na tých, ktorí nakladajú s ich údajmi,” uvádza štúdia, “napríklad organizácie štátnej správy alebo firmy.”
Toto zistenie by mohlo nachádzať určité súvislosti napríklad so známym Milgramovým experimentom z roku 1961 (publikovaný v 1963), ktorý potvrdil pôvodný predpoklad, že ľudia sa nesprávajú celkom racionálne v prípade, že je zodpovednosť za ich konanie presunutá na iných ľudí alebo inštitúcie. V kontexte tejto štúdie by to znamenalo, že používatelia internetu sa stavajú k potrebe bezpečnosti vlastného súkromia skôr alibisticky.
Ilustračná fotografia Foto: Google
Zdieľame na sociálnych sieťach
Štúdia EMC Privacy Index zisťovala aj to, či si ľudia vôbec cenia svoje online súkromie. Výsledok je, pochopiteľne, pozitívny, avšak aj tu nachádzame paradox. Napriek tomu, že si ľudia svoje súkromie cenia a považujú ho za dôležité, nemajú problém so zdieľaním veľkého množstva osobných údajov najmä na sociálnych sieťach. Popritom však neveria tomu, že by tieto ich dáta boli v prípade útoku ochránené.
Kto nesie zodpovednosť za súkromie?
Je to chyba veľkých IT firiem, že nechránia dostatočne naše súkromie alebo zodpovednosť padá iba na naše plecia? S touto otázkou očividne nie je typický používateľ internetových služieb celkom dobre vysporiadaný. Našťastie, dobrou odpoveďou na akúkoľvek dilemu o ochrane súkromia na internete je, že keď niečo nechceme ukazovať verejne, nemali by sme to zdieľať na internete vôbec - ani v rámci uzavretej skupiny priateľov.
Samotní dodávatelia robustných sociálnych služieb ako Facebook, Google+ či Twitter majú nepochybne veľkú moc a veľké možnosti, avšak nie väčšie ako tie, ktoré im sami poskytneme vlastnou ľahostajnosťou.