Technológie

Najväčší smartfón od Sony je viac tablet ako mobil

"Hranice medzi smartfónmi a tabletmi už neexistujú. Postavili sa medzi tzv. phablety a jedným z najlepších predstaviteľov týchto veľkých mobilov je Sony Xperia Z Ultra."

Erik Stríž, 8. júla 2013 6:00
Sony Xperia Z Ultra so 6,4-palcovým Full HD displejom Foto: Sony
Aj keď sa to tak nemusí zdať, v skutočnosti sú zariadenia s uhlopriečkami nad 6 palcov stále použiteľné aj v bežnom živote. Ich majiteľ sa síce bude stretávať s menšími komplikáciami, za odmenu však získa neuveriteľný potenciál smartfónu, ktorý sa doťahuje na malý tablet. Pri mnohých zamestnaniach je tento potenciál využiteľný. Ľudia, ktorí potrebujú svojim klientom alebo nadriadeným odprezentovať aj v exteriéri celkom iste ocenia, že so sebou nebudú musieť nosiť notebook alebo veľký tablet. Práve preto je potrebné pozerať sa na podobné zariadenia s nadhľadom a nepodceňovať ich praktické využitie. Rovnako, ako určitá skupina ľudí oceňuje malé 3,5-palcové displeje, sa nájde aj iná so záujmom o veľké riešenia.

Sony Xperia Z Ultra so 6,4-palcovým Full HD displejom Foto: Sony

Extrémny displej


Sony Xperia Z Ultra je skutočne extrémny smartfón. To, čo z neho robí lídra trhu, je jeho displej s mimoriadnou uhlopriečkou a rozlíšením. Displej s uhlopriečkou 6,4 palcov prekonáva očakávania a má šancu osloviť aj ľudí s nezáujmom o podobne veľké zariadenia. Rozlíšenie Full HD sa aj v tomto rozmere stará o veľmi čistý a detailný obraz, na ktorom nie je žiadny problém s prehliadaním komplikovaných webstránok a kancelárskych dokumentov s malým písmom. O čítaní elektronikých kníh nehovoriac, Sony Xperia Z Ultra je so svojimi 6,4 palcami ideálna elektronická čítačka kníh, pretože nie je priveľmi veľká a ani malá ako bežný smartfón.

Sony Xperia Z Ultra so 6,4-palcovým Full HD displejom Foto: Sony

Výkon ako malý notebook


Sony Xperia Z Ultra pracuje s mimoriadne výkonným jadrom. Reprezentovaný je 4-jadrovým procesorom s frekvenciou 2,2 GHz (teda viac populárny Samsung Galaxy S4), grafickým procesorom Adreno 330, operačnou pamäťou RAM vo veľkosti 2 GB a operačným systémom Google Android Jelly Bean vo verzii 4.2. Táto kombinácia, ktorú ešte vhodne dopĺňa prostredie Timescape priamo od Sony, sa stará o spoľahlivý chod systému a teda aj o pozitívnu používateľskú skúsenosť. Najdôležitejšie je, že aj pri Full HD zobrazení sa Xperia Z Ultra správa kultivovane, nezasekáva sa a nenecháva svojho majiteľa pred klientom zahanbeného v nelichotivých situáciách.

Sony Xperia Z Ultra so 6,4-palcovým Full HD displejom Foto: Sony

Opäť výborná kamera


Je pravda, že najlepšími fotomobilmi súčasnosti sú smartfóny od Nokie. Carl Zeiss v ich produktoch a stabilizácia obrazu OIS je jednoducho najlepšia možná kombinácia, avšak ani Sony veľmi nezaostáva so svojím vylepšeným CMOS snímačom. Fotografie majú rozmer 3264×2448 pixelov (8 megapixelov), video sa nahráva v maximálnom rozlíšení Full HD (1920×1080 pixelov) a je ho možné upravovať priamo na displeji smartfónu. Ak ste si nahrali video ako Full HD a viete, že váš počítač prehráva maximálne HD 720p video, dokážete ho veľmi jednoducho prekonvertovať v priebehu niekoľkých minút bez straty kvality.

Sony Xperia Z Ultra so 6,4-palcovým Full HD displejom Foto: Sony

Všetky druhy pripojenia


Sony Xperia Z Ultra sa na internet a k ostatným zariadeniam pripája prakticky všetkými možnými spôsobmi. K prenosu dát na krátku vzdialenosť je smartfón vybavený technológiami microUSB, NFC, Bluetooth a Wi-Fi, na dlhé vzdialenosti využíva mobilné siete 2G, 3G a 4G (LTE). Nezabudlo sa ani na A-GPS, GLONASS a FM RDS. Napadne vás ešte niečo podstatné, čo by mal moderný telefón obsahovať? Snáď jedine infraport, ktorý sa v poslednej dobe začína do telefónov vracať ako prostriedok k práci s televízorom.

Sony Xperia Z Ultra so 6,4-palcovým Full HD displejom Foto: Sony
Sony Xperia Z Ultra sa predáva v troch farebných verziách (čierna, biela a purpurová) a zákazníkovi ponúka ako pridanú hodnotu vodeodolnosť a prachuvzdornosť. Výrobca tvrdí, že ho môžete ponoriť do vody na pol hodinu bez obavy, že by sa poškodil. Už teraz sa tešíme na to, kedy budeme môcť toto tvrdenie podrobiť skutočnému testu!

Komentáre