Technológie

Nový špičkový Android tablet ponúka plnohodnotné sledovanie obsahu

"„Desaťpalcový dotykový displej ako okno do sveta online obsahu“"

Erik Stríž, 7. novembra 2012 6:00
Samsung Galaxy Note 10.1 Foto: Samsung
Pred pár dňami sme mali možnosť vyskúšať si Samsung Galaxy Note 10.1, ktorý dnes patrí medzi najlepšie Android tablety na našom trhu. Na viac ako desaťpalcovom displeji s rozlíšením 800 × 1 280 bodov vytvára priestor pre plnohodnotné sledovanie online obsahu, hranie hier a dokonca aj na prácu – k nej dopomáha predovšetkým funkčnosť dotykového stylusu, ktorý je vsunutý do samotného tabletu a je ho možné použiť napríklad na rukopis alebo kreslenie.

Po technickej stránke ide jeden z tých produktov, za ktoré sa nebude musieť majiteľ hanbiť ani rok po zakúpení. Tablet Galaxy Note 10.1 je vybavený všetkými súčasnými komunikačnými technológiami od káblového spojenia microUSB (po redukcii zo špeciálneho portu od Samsungu) po Wi-Fi, GPS až po 3G. Zaujímavá je podpora služby GLONASS, ruskej alternatívy k GPS. Slot na SIM kartu je umiestnený priamo na tele zariadenia spolu s priestorom pre pamäťovú kartu microSD, na jeho vrchnej hrane. Bluetooth je vo verzii 4.0 aj s podporou prenosu hudby cez protokol A2DP a čo je veľmi prekvapivé, Samsung Galaxy Note 10.1 je vybavený aj infračerveným portom. Vyzerá to tak, že potenciál tejto technológie nie je úplne naplnený ani dnes.

Samsung Galaxy Note 10.1 Foto: Samsung
Výkon tabletu spočíva v čipsete Exynos 4412, v ktorom je osadený až štvorjadrový procesor Cortex-A9 s taktom jadier na 1,4 GHz. Operačná pamäť RAM je takisto nadštandardná, 2GB sú na podobné zariadenia zárukou bezproblémového chodu väčšiny aplikácií, vrátane tých graficky náročných. Na spracovanie grafických efektov je tablet vybavený aj samostatným procesorom, ktorý plní funkciu grafickej karty, Mali-400MP. Samsung Galaxy Note 10.1 sa predáva v troch verziách, ktoré sa líšia farbou (čierna a biela) a veľkosťou internej pamäte – máte na výber 16, 32 alebo až 64 GB priestor na ukladanie fotografií, videa, pracovných dokumentov a všetkého ostatného, čo tablet dokáže otvoriť. S touto kapacitou pamäte však prichádza do úvahy aj funkcia prenosného disku.
Samsung Galaxy Note 10.1 Foto: Samsung

Android s tým najlepším, čo vie Google a Samsung ponúknuť


Operačný systém Android stále prechádza evolúciou a až verzia Ice Cream Sandwich, ktorou je vybavený aj tento tablet, poskytuje vyladené grafické spracovanie, rozumne navrhnutú masku domovskej obrazovky a funkčnosť, ktorá bola ešte pred zopár mesiacmi revolučnou. Aby bolo možné plne využiť potenciál systému Android 4.0.3, je potrebné aktívne pripojenie na internet. Vďaka nemu sa používateľ dostane ku všetkým možnostiam, ktoré ponúka spoločnosť Google. Osobne oceňujem perfektnú synchronizáciu tabletu s Google profilom, na ktorý mám naviazané všetky svoje online aktivity. Doplnkom k systému Android je prostredie TouchWiz, ktorým Samsung určitým spôsobom svoje produkty odlišuje od tých konkurenčných s rovnakým Androidom. To, čo vytvoril Samsung, je funkčne prepracované a graficky vyladené, optimalizované pre hardvér, vďaka čomu všetko ide plynulo. Prostredie od Samsungu ponúka okrem trocha iného grafického podania aj možnosť využívať aplikácie špeciálne vybrané redakciou Samsungu. Doplnkovým softvérom sú aj aplikácie od Samsungu, ktoré majú za úlohu unifikovať prostredie s podobnou tematikou alebo funkčnosťou, ide predovšetkým o služby Media Hub, Music Hub alebo Video Hub.

Samsung Galaxy Note 10.1 Foto: Samsung
Multimediálne tablety sú stále pomerne novým typom zariadenia, ale o ich využití už nie je možné pochybovať. Tvoria veľmi podstatný prvok medzi malým notebookom a mobilným telefónom a Samsung Galaxy Note 10.1 je ideálnym zástupcom tohto „produktového prvku“. Čo mu jednoznačne hrá v prospech, je vysoký výkon, výnimočne dobrý displej s krásnym podaním farieb a graficky vyladené prostredie, ktoré robí z práce potešenie.

Komentáre