Technológie

Do mobilného priemyslu smerujú Mozilla aj Linux

"Dnes sú na trhu len tri operačné systémy, ktoré využívajú potenciál mobilných zariadení plnohodnotne. K iOS, Androidu a Windows Phone by sa čoskoro mohli pridať Mozilla aj Linux."

Erik Stríž, 13. decembra 2012 10:00
Ilustračná fotografia Foto: Apple
Ambícia Mozilly etablovať sa aj na trhu s mobilnými telefónmi a tabletmi je známa už pomerne dlhý čas, dlho sa ale odborná verejnosť nedočkala skutočných aplikovateľných produktov. Až včera sa situácia zmenila a Mozilla predstavila svoj systém vo verzii 1.0, ktorá sa dá spustiť v ľubovoľnom počítači cez takzvaný emulátor. Systém sa volá Firefox podľa rozšíreného internetového prehliadača od Mozilly a verzia spustiteľná na počítačoch nesie názov Firefox OS Simulator. Určený je zatiaľ predovšetkým pre potenciálnych vývojárov aplikácii. Nie je možné ignorovať snahy tak úspešnej internetovej organizácie, akou Mozilla bezpochyby je a vývojárske štúdiá musia vedieť, na akých základoch bude možné v novom systéme stavať.

Operačný systém Mozilla Firefox OS je dostupný cez simulátor, ktorý sa spúšťa v prehliadači Firefox ako add-on doplnok Foto: Mozilla
Firefox OS sa dá spustiť ako doplnok (plugin, add-on) k prehliadaču Mozilla Firefox, skúsiť si to môžete aj vy. Stačí si pozrieť video nižšie a postupovať podľa neho na svojom vlastnom počítači.



Samotný operačný systém vo svojej prvej uvoľnenej verzii nevyzerá vôbec zle, je zreteľne viditeľná inšpirácia Androidom aj iOS. Z Androidu si Firefox OS prevzal predovšetkým dizajn uzamknutej a domovskej obrazovky, inšpirácia od iOS sa prejavila vo forme vyvolania menu. Na jeho zobrazenie nepotrebujete stlačiť na to určené tlačidlo, stačí obrazovku posunúť na bok. Na prvý pohľad to vyzerá ako veľmi logické a user-friendly riešenie.

Ubuntu príde na jar 2014


Záujem Linuxu presadiť sa na trhu so smartfónmi je v porovnaní s Mozillou ešte staršou záležitosťou. Prvé tablety so systémom Ubuntu od spoločnosti Canonical sa na svete mali objaviť už koncom októbra 2011, ale nestalo sa tak. Bol plne pripravený na architektúru ARM, bol optimalizovaný pre ovládanie cez dotykový displej a po vzore počítačového Ubuntu niesol veľmi jednoduchú atraktívnu grafiku.

Ilustračná fotografia systému Linux Ubuntu na tablete Motorola Xoom Foto: Motorola
Rok sa nedialo nič, čo by preniklo do širšej verejnosti a až v týchto dňoch zakladateľ firmy Canonical, Mark Shuttleworth, vyslovil očakávanie, že skoré uvedenie Ubuntu na mobilné zariadenia podporí aj stolnú verziu operačného systému. Dôležitú úlohu bude zohrávať úroveň a jednoduchosť synchronizácie.

Oficiálne stanovisko spoločnosti Canonical je, že plne funkčný systém Ubuntu pre mobilné zariadenia s dotykovým displejom uvedie na trh aj s hardvérom v apríli 2014. Domáci majstri si vedia nainštalovať Linux do svojho Android tabletu už dnes pomerne jednoducho, ale nejde o oficiálnu optimalizovanú verziu. Na videu nižšie môžete vidieť systém Linux Ubuntu na tablete Samsung Galaxy Tab 10.1, ktorý štandardne využíva systém Android s nadstavbou TouchWiz.

Budúcnosť je veľmi pestrá


Budúcnosť mobilných operačných systémov je celkom pestrá. Vývojárske tímy etablovaných operačných systémov budú musieť držať krok s vývojármi úplne nových systémov, ktorí sa celkom pochopiteľne budú snažiť o menšie či väčšie revolúcie a vylepšenia. Či sa systémy Ubuntu alebo Firefox OS uchytia, je otázka na veľmi dlhú diskusiu, ktorej záver však neprinesie nikto iný než samotný čas. V pozadí naďalej drieme ešte nedávno najpopulárnejší open-source systém na svete, nokiácky Symbian, ktorý možno ešte rozvíri vody tohto veľkého a už aj tak rozbúreného rybníka.

Komentáre