Hudba a film

Žbirka pozval na vianočné turné husľového virtuóza Jaroslava Svěceného

"Aj keď sa poznajú už dlho, na jednom pódiu budú mať spoločnú premiéru."

TASR, 17. marca 2017 18:12
Spevák Miroslav Žbirka pripravuje vianočné koncerty. Foto: TASR/Andrej Galica
Po ďalšom úspešnom umiestnení v ankete OTO 2016 pokračuje Miro Žbirka v prípravách na veľké Vianočné Symphonic Tour 2017. Jeho exkluzívnym hosťom bude medzinárodne uznávaný český husľový virtuóz Jaroslav Svěcený. Aj keď sa poznajú už dlho, na jednom pódiu budú mať spoločnú premiéru.

„S Jardom sme dlhoroční kamaráti, poznáme sa už od 80. rokov. Často sme sa stretávali v zákulisí rôznych televíznych relácií či na večierkoch. Práve z jedného takého stretnutia mám pre mňa vtedy naozaj desivý a dnes už veľmi vtipný zážitok. Jarda prezentoval v Národnom dome na Vinohradoch nejaké šialene drahé husle a ja som v rámci tej akcie tiež hral. Na raute mi o tých husliach vykladal, koľko stoja a akú majú históriu, ukazoval mi ich a potom zrazu niekoho uvidel a povedal: Prosím ťa, podrž mi na chvíľku tie husle. A niekam odbehol. Zostal som tam stáť s hudobným nástrojom v cene Vítkovických železiarní v rukách a bál som sa aj pohnúť. Urobil som vlastne také 'štronzo' a niekoľko minút som sa modlil, aby do mňa niekto nevrazil. Nakoniec sa Jaroslav vrátil a oslobodil ma. Ten pocit si stále vybavujem a dúfam, že na turné nič také nezažijem. Mám mimoriadnu radosť a vážim si to, že si Jarda Svěcený našiel čas a konečne si spolu zahráme na jednom pódiu,“ uviedol pre médiá Žbirka.

Husľový virtuóz Jaroslav Svěcený a spevák Miroslav Žbirka sa poznajú už dlho. Foto: TASR/Andrej Galica


Na koncertoch turné bude Mira Žbirku okrem jeho kapely sprevádzať aj symfonický orchester pod vedením jeho „domovského“ dirigenta Adriána Kokoša, s ktorým úspešne absolvoval aj všetky predchádzajúce symfonické koncerty. Spoločne zahrajú veľké hity Mira Žbirku v symfonickom spracovaní a zaspievajú aj miestne detské spevácke zbory.

Detaily Vianočného Symphonic Tour 2017 dolaďoval Miro Žbirka počas rekonvalescencie po ťažkom zápale pľúc. Turné je splnením prianí fanúšikov, ktorí sa ho dožadovali, pretože na to predchádzajúce sa im nepodarilo zohnať vstupenky, alebo pre nich boli miesta koncertov príliš vzdialené. Bodkou za turné bude špeciálny koncert v Prahe na prestížnom Medzinárodnom hudobnom festivale České doteky hudby 19. decembra v Kongresovom centre Paláca kultúry.

Turné sa začne 9. decembra v Brne, pokračuje 11. decembra v Plzni, 13. decembra v Bratislave a 15. decembra v Pardubiciach.

TASR informoval PR manažér Rado Mešša.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Ocenená Piata loď v kinách: Deti sa pokúsia napraviť chyby dospelých
Kirchhoffov film otvára zabudnutú tému rómskeho holokaustu
VIDEO: Korben Dallas vás privedie do temného Stredoveku
Z. MAURÉRY: Majme vzdelaných ľudí, hlúpi sú ľahko manipulovateľní

Komentáre