Hudba a film

Tatry ožijú festivalom: Na Tatra Flowers vystúpi SĽUK i Jana Kirschner

" Festivalové pódiá budú na ôsmich miestach, tie počas troch dní ponúknu približne 30 koncertov, vystúpení a eventov. "

TASR, 13. mája 2017 10:00
Na festivale Tatra Flowers vystúpi aj Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK). Foto: TASR/Michal Svítok
Kultúrne podujatia na Slovensku obohatí tento rok nováčik v podobe festivalu Tatra Flowers. Jeho dejiskom budú v septembri Vysoké Tatry. Festival, ktorý "sľubuje originálne zážitky umocnené spojením kvalitnej hudobnej produkcie a prírodného prostredia Tatier", organizátori predstavili v Bratislave. Pripravované podujatie s podtitulom Tatry rozkvitnú umením a zážitkami sa uskutoční od 1. do 3. septembra. Zaujímavé zážitky má priniesť ľuďom ubytovaným počas víkendu v Tatrách, jednodňovým návštevníkom i fanúšikom, ktorí navštívia slovenské veľhory práve pre nový festival.

Špecialita na Popradskom plese


Novým projektom ožijú Štrbské Pleso, Skalnaté i Popradské pleso, Hrebienok, Teryho chata, Starý Smokovec i Tatranská Lomnica. Festivalové pódiá budú na ôsmich miestach, tie počas troch dní ponúknu približne 30 koncertov, vystúpení a eventov. "Veríme, že si tam nájde naozaj každý niečo pre seba, sme multižánroví, snažili sme sa myslieť na všetkých a samozrejme aj na rodiny s deťmi," uviedol na tlačovej konferencii František Tököly, autor myšlienky festivalu. Jeho špeciálnym miestom bude Popradské pleso, kde organizátori v spolupráci s TANAP-om pripravili zážitkovo edukatívny koncept zaujímavý hlavne pre rodiny s deťmi. Všetky koncerty, okrem jedného, budú pre verejnosť a návštevníkov Vysokých Tatier bez vstupného.

F. Tököly: Myslíme si, že tento festival pomôže nielen Tatrám, ale aj celému Slovensku


Súčasťou aj filmová sekcia

Osobnou účasťou festival podporí Peter Hámor, ktorý spolu s Pavlom Barabášom uvedie filmovú sekciu Tatra Flowers. Nosným prvkom festivalu však bude hudba, zmes rôznych žánrov od etna, tradičného folklóru, klasická hudba, jazz, moderná alternatívna hudba, ale aj fúzie týchto žánrov. "Vedeli sme hneď na začiatku, že nechceme byť komerčný festival s komerčnými umelcami, čo bolo pre nás o to ťažšie, pretože nájsť kvalitnú hudbu, ktorá by oslovila jednak umeleckú obec aj obyčajných ľudí v Tatrách, je veľmi ťažké," uviedol producent festivalu Jozef Murín, ktorý sa rozhodol pre "slovensko-folkovo-klasickú zmes dramaturgie" a k spolupráci prizval hudobného publicistu, producenta a moderátora Pavla Hubináka.

"Cieľom bolo urobiť to citlivo a pekne, aby vás nič nevyrušilo. Prekvapiť by vás malo, že pôjdete kilometre hore kopcom a zrazu budete počuť vibrafón, cimbal alebo hrajúceho huslistu. Podarilo sa nám obísť najväčších mainstreamových umelcov," povedal dramaturg festivalu Hubinák na margo jeho úvodného ročníka.

P. Hubinák: Cieľom a snom, bolo urobiť to citlivo


Hudba všetkých žánrov


V programe figuruje SĽUK, ktorý vystúpi vo veľkom prírodnom amfiteátri pod skokanskými mostíkmi na Štrbskom Plese. Príde aj k spojeniu súboru so speváčkou Janou Kirschner, ktorá na Tatra Flowers tiež odohrá celý svoj koncert. Klasickú hudbu bude zastupovať sláčikové zoskupenie Mucha Quartet, hráč na harfu Michal Matejčík či husľový virtuóz Dalibor Karvay. Chýbať nebude jazz v podaní Borisa Čellára, Petra Lipu a Lucie Lužinskej, ale aj jazzových talentov.

Headlinerom jazzového pódia bude s moderným swingom Marina Zettl z Viedne, ktorá do Tatier príde s kapelou Marina & The Kats. Mená ostatných účinkujúcich budú organizátori zverejňovať postupne. "Väčšinu mien si zatiaľ necháme ako prekvapenie. Špeciálne miesto v programe festivalu dostanú projekty talentovaných mladých slovenských hudobníkov - tento rok to bude okrem iných napríklad hudobníčka Katarína Máliková, štvornásobná držiteľka cien Radio Head Award," prezradili organizátori.

Podujatie organizuje agentúra Artactive Events v spolupráci s Tatranským národným parkom (TANAP).

ODPORÚČAME TIEŽ:
Nový singel Petra Lipu je rozprávkou pre dospelých
Na Žákovic Open prídu Tata Bojs, Katarzia, Lavagance aj Hex
VIDEO: Jeho plátnom je špinavé auto. Dielo vydrží do prvého dažďa
FOTO: Umenie ulice nemusí byť brak. Svedčí o tom výstava Magic City

Komentáre