Hudba a film

MACHÁČEK: Je dôležité sa vracať, práve preto,aby sme mohli byť šťastní

"Macháček priznáva, že ho na postave pracovitého a podnikavého Otta v Dezertérovi zaujala práve mnohovrstevnatosť postavy."

TASR, 4. októbra 2017 8:00
Na snímke herec Jiří Macháček. Foto: TASR – Dano Veselský
Po prvej časti Rodinný priateľ vstúpil do českých i slovenských kín Dezertér - druhý diel trilógie Záhradníctvo z dielne režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského. Druhej kapitole rodinnej kroniky, ktorá sa odohráva na pozadí prevratných udalostí v rokoch 1947 až 1953 a časovo predchádza kultovému filmu Pelíšky, dominuje Jiří Macháček. Herec stvárňuje Otta Bocka - majiteľa štýlového kaderníckeho salónu v centre Prahy. On je hlavnou postavou príbehu spolu s jeho rodinou, ktorú v salóne zamestnáva. "Patrí do skupiny podnikavých, optimistický nadšencov, ktorí veria, že to, čo robia, má zmysel. A napriek tomu, že sa im to pre prekážky nedarí, znovu zapnú všetky sily a znova a znova sa vracajú do procesu tvorby. Všetko, čo robí, robí pre svoju rodinu, zároveň ju má spojenú so svojou firmou - nevidí hranice medzi firmou a rodinou," priblížil pre TASR svoju postavu Macháček.

Filmový Otto, pre ktorého je firma zmyslom života, sa po všetkom vojnovom utrpení, šesťročnom väznení nacistami, vracia späť ako uznávaný šéf aj so svojou manželkou Elou a jej sestrami Bedřiškou a Vilmou. Sestry spoločne prežili vojnu a nemeckú okupáciu a starali sa o malé deti svojich manželov, ktorých zatkli za účasť v protinacistickom odboji. Teraz všetci s obrovským úsilím realizujú svoj sen, ale prichádza ďalší zlom po februárovom komunistickom prevrate. Ottovu firmu vyvlastnil štát a jemu sa po druhý raz v živote rozpadá svet. Tentoraz sú však dôsledky otrasu pre neho i pre jeho rodinu fatálne.

Macháček priznáva, že ho na postave pracovitého a podnikavého Otta, vo vnútri ale veľmi krehkého človeka a zdanlivo nezlomného životného optimistu, zaujala práve mnohovrstevnatosť postavy. "Ponúka množstvo životných zvratov - vidíme ho na krivke opätovného vzostupu, ako sa vracia z vojny a znovu buduje podnik, rozvíja ho a je v ňom šťastný. Potom o podnik prichádza a je zlomený, režim ho odsúva na ťažkú prácu do bane. Rodina sa ho snaží zachrániť tým, že ho presúva do ústavu, v ktorom by mal šancu prežiť," približuje herec fatálne zvraty svojej postavy. "Zvratov v tom životnom príbehu je toľko, že keď si čítate scenár, vyzerá to tak, že je to niekoľko iných rôznych postáv, ale je to krásny mnohovrstevnatý príbeh jednej jedinej postavy," prízvukuje Jiří Macháček, ktorý sa snímkou Dezertér vrátil k historickej téme 50. rokov a do čias totalitného a neľudského systému."Naša kolektívna pamäť je strašne slabá, sme schopní veľmi skoro zabudnúť na to, ako sa k nám správali politici nielen pred desiatimi, dvadsiatimi rokmi, ale aj ako sa správali pred pár mesiacmi. Návrat do histórie je veľmi dôležitý, napriek tomu, že človek chce žiť šťastne a radostne a jeho prirodzenou túžbou je zabúdať na to, čo bolo zlé. Je dôležité sa vracať, práve preto, aby sme mohli byť šťastní," podčiarkol Macháček. Dezertér bol pre neho piatou spoluprácou s Janom Hřebejkom a štvrtou s Petrom Jarchovským. Vo filme hrá jeho manželku Elu Gabriela Míčová, v ďalších úlohách sa predstavia Klára Melíšková, Aňa Geislerová, Martin Finger, Karel Dobrý, David Novotný, Lenka Krobotová, Sabina Remundová, Vendula Svobodová, Zuzana Konečná i Zuzana Mauréry.

Tragikomédiu Dezertér priniesol do slovenskej kinodistribúcie 28. septembra Forum Film Slovakia.

ODPORÚČAME AJ:
V októbri sa na Slovensku predstaví husľová virtuózka Midori
Snímka Hráči so smrťou pátra po tom, či existuje život po smrti
Hit Pěšáci od Tata Bojs má novú verziu s prekvapujúcou témou
Talentovaná Janais prichádza s novinkou Hlavolam

Komentáre