Hudba a film

Karel Roden kvôli filmu Masaryk pribral a oholil si hlavu

"Príbeh životopisnej drámy sa začína v zime 1939. Diplomat Jan Masaryk hľadá v Amerike únik pred nedávnou minulosťou."

TASR, 18. marca 2017 11:00
Na snímke herec a predstaviteľ Masaryka Karel Roden. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Po svetovej premiére na Berlinale a historickom triumfe na 24. udeľovaní Českých levov mieri Masaryk do slovenských kín. Film režiséra Juliusa Ševčíka venovaný jednému životnému obdobiu diplomata a politika Jana Masaryka, v hlavnej úlohe s českým hercom Karlom Rodenom, predstavili tvorcovia dnes v Bratislave. "Prvý nápad natočiť príbeh o Janovi Masarykovi prišiel zhruba pred piatimi rokmi, celú dobu až do nakrúcania sa scenár vyvíjal," uviedol na tlačovej konferencii režisér k historickej dráme, ktorá získala 12 Českých levov. Patrí jej ocenenie v kategórii najlepší český film a na konte má aj 12 nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti, ktorú udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA).

Pod scenárom sú spolu s Juliusom Ševčíkom podpísaní Petr Kolečko a Alex Koenigsmark. "Primárnou predstavou bol film o Janovi Masarykovi v dobe Mníchovskej dohody. Od začiatku som vedel, že nechcem robiť časozberný dokument, kde sa dozviete všetko od detstva až po smrť. Prišlo mi zaujímavejšie mať postavu, ktorá sa vyrovnáva možno s najťažším obdobím života," doplnil Ševčík na margo snímky, ktorej scenár bol tiež súčasťou vývojového projektu ScripTeast: "Spolupodieľali sa na ňom tým pádom nielen dramaturg z Českej televízie, ale aj americký dramaturg, ktorý tomu dával rámec, aby bol film bol pútavejší a zrozumiteľnejší."Príbeh životopisnej drámy sa začína v zime 1939. Diplomat Jan Masaryk hľadá v Amerike únik pred nedávnou minulosťou. Mníchovská dohoda európskych mocností v septembri 1938 a následné udalosti fakticky ukončili existenciu Československej republiky, krajiny, ktorú založil Masarykov otec, národom uctievaný prezident T. G. Masaryk. Jeho syn je teraz mužom bez vlasti, deprimovaný pocitom vlastného zlyhania i zradou politických spojencov, ktorých obeťou sa stal on i jeho krajina. Prostredníctvom rozhovorov s psychiatrom, nemeckým emigrantom dr. Steinom, ktorý vedie sanatórium v New Jersey, sa divák vráti do obdobia politických šarvátok a intríg, ktoré sprevádzali márny boj veľvyslanca v Londýne o zachovanie Československa.

Z traileru filmu Masaryk. Foto: Youtube/Totalfilm.cz


"Bola to veľmi pekná práca, všetci boli veľmi príjemní. Nebolo to úplne jednoduché, ale scenár bol krásny, mal som možnosť hrať v angličtine, to bolo tiež príjemné, tá postava bola veľmi pekne napísaná," zhodnotil nakrúcanie Karel Roden, excelujúci v hlavnej úlohe Masaryka. "Predstavoval som si, aký by mohol byť a čo by bolo najlepšie pre ten príbeh. O tom sme sa dlho rozprávali a rozprávali sme sa o tom nepretržite až do konca natáčania. S Júliusom bol ten dialóg veľmi pekný, tvorivý, bol otvorený čomukoľvek," priblížil spoluprácu s režisérom Roden, ktorý za svoj výkon v Masarykovi získal svojho v poradí už druhého Českého leva.Svoju prvú sošku si za stvárnenie prezidenta Edvarda Beneša odniesol český herec Oldřich Kaiser. "Beneš to vôbec nemal jednoduché a nie je to tak, že by to myslel nejako zle, bola to ťažká situácia. Keď som to hral, Beneša som videl v horšom svetle," priznal pre TASR Karel Roden, ktorý kvôli postave Masaryka prešiel výraznou fyzickou premenou. "Tieto veci sú pre mňa zanedbateľná vec, nie je to nič, na čo by som bol pyšný, že to bola drina. Musel som trošku pribrať, mal som oholenú hlavu, mal som šošovky. Skôr je to o psychike, a to už je jedno, či musíte pribrať, alebo môžete zostať ako ste," priznal filmový Masaryk. Pri tvorbe jeho konceptu vychádzal režisér z knihy Jan Masaryk - pravdivý príbeh od Pavla Kosatíka. "Je to náš asi najznámejší historik a špecialista práve na dobu prvej republiky. Z nej sme skladali psychológiu Jana Masaryka, pretože tá kniha je veľmi detailná a sú tam veci, ktoré dodnes nikto netuší," uzavrel Ševčík, pre ktorého je Masaryk tretím celovečerným filmom po snímkach Restart (2005) a Normal (2009).

Produkčne náročný Masaryk sa odohráva z veľkej časti v zahraničí. Hrajú v ňom aj viacerí zahraniční herci. Nemec Hanns Zischler, ktorý má skúsenosti s hollywoodskymi produkciami, či španielska herečka Arly Jover, ktorú diváci môžu poznať s thrilleru Muži, ktorí nenávidia ženy. Keďže bohémsky Jan Masaryk miloval víno a krásne ženy, vo filme sa objaví aj česká topmodelka Eva Herzigová. V menších postavách dostali príležitosť slovenské herecké stálice Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová a ďalší známi herci Ján Jackuliak, Vlado Hajdu či Ján Greššo. Za kamerou stál ďalší Slovák Martin Štrba.

Masaryka si počas otváracieho víkendu v ČR prišlo pozrieť 82.000 divákov. Do slovenskej kinodistribúcie film vstúpi 23. marca.

ODPORÚČAME TIEŽ:
KINO NOVINKY TÝŽDŇA: Ocenená Piata loď je už v kinách
Highlighty týždňa: Masaryk vyhral 12 Českých levov, ocenení aj Slováci
Rozlúčka so slobodou so Scarlett Johansson skončí mŕtvym striptérom
M. Kramár hrá v Muzzikantoch hudobného producenta a v Únose Predsedu

Komentáre