Cestovanie

Skalka pri Kremnici má najťažšiu ferratu na Slovensku

"Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou."

TASR, 1. novembra 2017 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Skalka pri Kremnici sa môže najnovšie pochváliť najťažšou via ferratou na Slovensku. V Kremnických vrchoch v podcelku Flochovský chrbát sa mesto Kremnica rozhodlo vybudovať náučnú zaistenú cestu Komín.

S myšlienkou projektu via ferrata Komín prišiel kremnický poslanec Ivana Petráš. Mesto sa podujalo myšlienku pretvoriť na skutočnosť a iniciovalo vybavenie nutných dokladov k vybudovaniu via ferraty a vypracovalo projekty potrebné k podaniu žiadostí o dotácie. Dotáciou 10.000 eur prispel Vyšší územný celok Banská Bystrica, sumou 7500 eur prispela Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec-Kremnicko a 5000 eur do projektu investovalo mesto Kremnica.

"Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred dvoma rokmi," priblížila mestská koordinátorka cestovného ruchu Veronika Chrienová.

Via ferrata je jednosmerná a má tri cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku. Na zaistenej ceste čaká návštevníka 420 metrov lán s výškou skalných ciest 80 metrov.

"K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Turisti tiež môžu naraziť na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obťažnosťou," dodala Chrienová.

Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie budú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke.

ODPORÚČAME AJ:
UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Z Humenného do Michalian
UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Z Medzilaboriec do Humenného
Plánujete dovolenku v Grécku? Po Novom roku sa pripravte na novú daň
Cestovateľ Jason Lewis precestoval svet len s ľudským pohonom

Komentáre