Cestovanie

Nové múzeum v Kynceľovej ponúka pohľad na vývoj máp

"Podľa manažérky múzea Anny Mihálovej medzi zaujímavosti patrí napríklad takzvaný pieskový model krajiny s rozšírenou realitou, ktorý je prvým zariadením svojho druhu na Slovensku."

TASR, 30. mája 2018 9:00
Vývoj mapovania a vytvárania máp od najstarších čias až po dnešok predstavuje Slovenské múzeum máp, ktoré je od pondelka prístupné verejnosti v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Foto: TASR/Dušan Hein
Vývoj mapovania a vytvárania máp od najstarších čias až po dnešok predstavuje Slovenské múzeum máp, ktoré v sobotu otvorili v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. S myšlienkou založiť takéto múzeum zamerané na kartografiu prišiel v roku 2017 Milan Paprčka, majiteľ a riaditeľ vydavateľstva turistických i maľovaných máp a fotografických publikácií o Slovensku aj Českej republike.

Interaktívna forma


„Ako veľký fanúšik máp som mal už dávnejšie sen o spopularizovaní mapovania, kartografie a máp. Rozhodol som sa všetko, čo ja a moji kolegovia vieme o výrobe máp, predstaviť širokej verejnosti. Vydali sme sa cestou interaktivity, ktorá je trendom v najlepších svetových múzeách. Naším hlavným motívom a cieľom bolo vytvoriť popularizačno-vzdelávacie miesto, kde chceme kartografiu priblížiť zážitkovou formou,“ vysvetlil Paprčka, podľa ktorého vďaka tomu jedinečnosť nového múzea nespočíva iba v obsahu expozície, ale aj vo forme.

Krajina z piesku


Nová muzeálna inštitúcia je zriadená priamo v budove vydavateľstva, kde zaberá celé podlažie. Podľa manažérky múzea Anny Mihálovej medzi zaujímavosti patrí napríklad takzvaný pieskový model krajiny s rozšírenou realitou, ktorý je prvým zariadením svojho druhu na Slovensku. „Je to zážitková vzdelávacia pomôcka, využívajúca najmodernejšie digitálne technológie. Návštevníci môžu vlastnými rukami z piesku vytvárať krajinu a vidieť, ako farebne vyzerá na mape. Môžu ju meniť a okamžite porovnávať fyzické zmeny so zmenami v jej mapovom zobrazení,“ načrtla Mihálová.

Na snímke manažérka múzea Anna Mihálová (vľavo) s návštevníkmi v expozícii múzea pri pieskovom modeli krajiny s digitálne rozšírenou realitou Foto: TASR/Dušan Hein


V úlohe kartografa


V ďalšej časti expozície sa návštevníci môžu pomocou skutočného modelu krajiny zmeniť na kartografov. Naučia sa základy práce s kartografickým programom a vyskúšajú si proces výroby mapy od leteckého snímkovania až po hotový mapový list. Môžu si odskúšať aj staršie techniky kreslenia máp pomocou kartografických rydiel, a tiež vytváranie ručne maľovanej mapy.

Jedinečné v rámci Európy


Interaktívne časti expozície múzea sú doplnené tradičnými prvkami v podobe fyzických exponátov a informačných panelov. Tie ukazujú dejiny mapovania, dôležité míľniky a predstaviteľov kartografickej histórie. Samostatná časť je venovaná vzniku a histórii Vojenského kartografického ústavu v Harmanci.

„Pokiaľ sa nám podarilo zistiť, takéto múzeum sa nenachádza nikde v regióne strednej Európy. Je novou atrakciou okolia Banskej Bystrice a môže podporiť cestovný ruch v stredoslovenskom regióne,“ zakončila manažérka.

Komentáre