Cestovanie

Kristus Spasiteľ symbolicky objíma farebné Rio de Janeiro

"Najväčšia socha na svete v štýle art deco bola vyhotovená a vztýčená na popud brazílskeho architekta Heitora da Silva Costu. Arcidiecéza v Riu de Janeiro si ju objednala v roku 1920."

TASR, 30. júla 2017 8:00
Rio de Janeiro Foto: TASR/AP Photo
Na vrchu Corcovado v brazílskom Riu de Janeiro sa už 86 rokov nachádza najznámejší brazílsky symbol kresťanstva - socha Krista Spasiteľa s otvorenou náručou, symbolicky objímajúca mesto. Autorom diela je francúzsky sochár Paul Landowski. K slávnostnej inaugurácii sochy, ktorú odvtedy navštevuje ročne viac ako milión turistov všetkých vierovyznaní, došlo 12. októbra 1931.

Najväčšia socha na svete v štýle art deco bola vyhotovená a vztýčená na popud brazílskeho architekta Heitora da Silva Costu. Arcidiecéza v Riu de Janeiro si ju objednala v roku 1920. Obkladový plášť sochy vážiacej 635 ton a vysokej 30 metrov je z odolného mastenca, kostru tvorí vystužený betón. Umelcovi trvala jej príprava päť rokov. Časti sochy aj robotníkov dopravovali na miesto železnicou.

V roku 2006 vysvätili pri nohách sochy kaplnku, ktorá je neodolateľným miestom pre katolícke sobáše a krsty.

Socha Krista Spasiteľa sa v júli 2012 dostala na zoznam svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Do tohto zoznamu bola zaradená nielen samotná socha, ale aj okolité členité pobrežie Atlantického oceánu, kde sa príroda spája s mestom, teda aj pláž Copacabana a hora Pao de Açúcar (Cukrová homoľa).

Počas rokov socha periodicky podstupovala rekonštrukcie a opravy. Veľké čistenie napríklad nastalo v roku 1980 ako príprava na návštevu pápeža Jána Pavla II. v Brazílii. Eskalátory a panoramatické výťahy pribudli v roku 2002, dovtedy bolo nutné prekonať k dosiahnutiu sochy 200 schodov. V apríli 2010 bola socha prvýkrát počas jej histórie uzatvorená pre verejnosť. Spôsobili to dlhotrvajúce dažde, ktoré vyvolali rozsiahle zosuvy a narušili ozubnicovú železnicu prepravujúcu turistov na Corcovado. K rekonštrukcii sochy poškodenej veľkou búrkou pristúpili tiež v roku 2010. Okrem rekonštrukcie sa odborníci vtedy museli popasovať aj s výčinmi vandalov, ktorí lešenie využili na tvorbu grafitov na hlave a pravej ruke sochy. Celková rekonštrukcia s nákladmi približne tri milióny eur sa skončila v júni 2010.

Od júla 2014 je socha lepšie chránená pred búrkami a bleskami. Opravy sa začali po trojhodinovej búrke, pri ktorej blesky poškodili dva prsty na jej pravej ruke a čiastočne aj hlavu. Počas opráv robotníci nainštalovali na sochu nové bleskozvody.

Organizačný výbor olympijských hier v Riu de Janeiro posilnil počas ich konania v auguste 2016 ochranu okolia gigantickej sochy, aby sa predišlo možným teroristickým útokom.

Podľa jedného zo zoznamov najvyšších sôch Ježiša Krista na svete zaujíma brazílska socha Krista Spasiteľa štvrté miesto. Dostali sa pred ňu diela Kristus Vung Tau vo Vietname (32 metrov), Kristus Kráľ v Poľsku (33 metrov) a Kristus mieru v Bolívii (34 metrov).

Socha Krista zdobí aj obec Klin na slovenskej Orave. Monument na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov je vysoký deväť a pol metra. Rozpätie rúk dosahuje sedem metrov, hmotnosť aj s podstavcom 23 ton. Stvoriteľom sochy je Peter Ganobjak, miestny ľudový rezbár. Výstavbu financoval Jozef Sroka.

Sochu Krista Spasiteľa v Riu de Janeiro zaradili v júli 2007 medzi novodobých sedem divov sveta.

ODPORÚČAME AJ:
Cestujete na dovolenku? Skontrolujte si doklady
VIDEO: Jordánska Petra patrí medzi unikáty Blízkeho východu
Peruánske Machu Picchu objavil americký archeológ Hiram Bingham
Unikátny vlakový videoprojekt: Železničná stanica Bratislava Lamač
Koloseum v Ríme patrí už 10 rokov medzi sedem novodobých divov sveta

Komentáre