Cestovanie

Chystáte sa na neskorú dovolenku? Na tieto krajiny si dajte pozor

"Pri výbere dovolenkovej destinácie by ste sa mali myslieť aj na to, či vám v danej krajine nehrozí nejaké nebezpečenstvo."

Veronika Rosputinská, 26. septembra 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Hlavná dovolenková sezóna sa pred pár týždňami síce už skončila, mnohí však za oddychom radšej cestujú v týchto dňoch, keď je už turistov všade menej. Pred samotným vycestovaním by ste však mali pozornosť venovať aj tomu, aká je vo vybranej krajine práve situácia.

Odporúčania pre jednotlivé krajiny zverejňuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky na svojej internetovej stránke. Pravidelne ich aktualizuje, pričom sa zameriava na širokú škálu upozornení. Hrozia vám prírodné katastrofy, teroristické útoky aj vysoká kriminalita.

Ešte stále Fukušima


Už sú to vyše dva roky od jadrového nešťastia v japonskej Fukušime, no miestne úrady okolie navštevovať stále neodporúčajú. Ak teda Japonsko, od týchto miest sa držte ďaleko.

Letecký pohľad na jadrovú elektráreň vo Fukušime. Foto: TASR/AP Photo
Podobne nebezpečná situácia naďalej prevláda v mnohých krajinách Blízkeho východu. Zlá situácia je najmä v Libanone, ministerstvo koncom augusta zverejnilo odporúčanie do krajiny necestovať, ak to nie je nevyhnutné. Zvážiť treba aj vycestovanie do krajín ako Jemen, Bahrajn, Sýria, Pakistan, Egypt, Tunisko, Irak, Irán či Afganistan.

Klasicky na zoznamoch


Na blackliste krajín, kam netreba cestovať, sa veľmi často objavuje Tajwan. Ostrovný štát vo východnej Ázii často zápasí s tropickými búrkami, čo môže byť pre našinca dosť nepríjemná skúsenosť.

Tropické búrky sú na Tajwane častým javom. Foto: TASR/AP Photo
Na zoznamoch často figuruje aj Rusko, ktoré je nebezpečné najmä pre vysoký stupeň kriminality. Na podobný problém narazíte aj v exotickej Brazílii, kde násilníci nemajú rešpekt ani pred policajtmi. Pozor by ste si mali dať tiež na juh Afriky, najmä, ak sa plánujete odviazať. Milióny obyvateľov sú nakazené vírusom HIV a veľkým problémom sú aj štatistiky znásilnení. Sexuálne násilie je známe aj v Indii, Guatemale, Mexiku či Keni. Z exotických destinácii buďte tiež opatrní pri výbere Kolumbie, kde majú veľký problém s organizovaným zločinom.

Ľahostajní by ste nemali byť ani v rozprávkových destináciách ako Austrália či Nový Zéland, kde si na turistov brúsia zúbky žraloky a množstvo inej nepríjemnej hávede.

Ak ste sa už rozhodli, že svoju dovolenku chcete stráviť v nie práve klasickej destinácii a máte v pláne cestovať za dobrodružstvom, varovania určite neignorujte. Mnohým sa práve to stalo osudným.

Komentáre