Cestovanie

Najbláznivejšie športy sveta: Máte na ne odvahu?

"O netradičných športových súťažiach sme vás už na stránkach Webmagazínu informovali. Pre veľký záujem si dnes predstavíme ďalšie."

Danka Šoporová, 21. januára 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Zábava, údiv či pohoršenie. Emócie, ktoré v nás originálne preteky z rôznych kútov sveta dokážu bez najmenších pochýb vyvolať. I nasledovné športové disciplíny sú toho jasným dôkazom.

Prenášanie manželiek


Šport postavený predovšetkým na zábave a odreagovaní sa súťažiacich pestuje svoju tradíciu od roku 1997. Neinklinujú k nemu iba vyznávači dedinských zábav, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Napríklad v roku 2005 sa medzi štartujúcimi blysol i legendárny basketbalista Dennis Rodman. Počet divákov tiež nie je zanedbateľný. Každoročne si Majstrovstvá sveta príde pozrieť zhruba päťtisíc skandujúcich nadšencov zo všetkých kútov sveta.

Zámer netradičného zápolenia je každému jasný, no povedzme si niečo o samotných pravidlách. Súťažná trať je dlhá približne 250 metrov, pričom ju znepríjemňuje množstvo nástrah a prekážok. Prenášaným objektom môže byť akákoľvek vydatá žena, nielen tá vaša. Podmienkou je jej vek nad sedemnásť rokov a váha minimálne 49 kilogramov. Aby bola súťaž spravodlivá a súťažiaci vyrovnaní, zvyknú sa hmotnostné výkyvy medzi prenášanými manželkami doladiť batohmi.

Hlavná cena poteší najmä milovníkov piva. Okrem oficiálneho titulu víťaza pretekov (spolu s najzábavnejším a najoriginálnejšie odetým párom), získa najrýchlejší súťažiaci toľko litrov piva, koľko váži jeho súťažná polovička. Po trase plnej adrenalínu s cenným „nákladom“ na chrbte určite príjemná satisfakcia.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Zaujímajú vás aj ostatné bláznivé športy? Nájdete ich tu: Najbláznivejšie športy sveta: Na ktorý by ste si trúfli?

Šnorchľovanie v močarisku


Ďalší nápad, ktorý vznikol pri poháriku v krčme. Istý Gordon Green z Walesu sa tu nechal „vyhecovať“ ostatnými „štamgastmi“ a v sprievode búrlivých ovácií skočil do miestnej močariska. O deväť rokov neskôr, v roku 1976, si už každý dobrovoľný skokan smel zasúťažiť na oficiálnych pretekoch.

Pokiaľ sa neštítite špiny a smradu, rok čo rok na vás v jednom z waleských močarísk čaká k zdolaniu nevábna trať v dĺžke 55 metrov. Čo sa samotných pravidiel týka, zakázané je použiť klasické plavecké štýly a naopak, oceňujú sa inovácie v súťažných odevoch. Akcia má však hlbší, charitatívny význam. Výťažok z pretekov putuje na konto niektorej z miestnych dobročinných organizácií.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Freestyle chôdza


V roku 1995 si partia mladíkov začala krátiť každodenné, stereotypné potulky uličkami saltami, stojkami a šmykmi s použitím rekvizít, ktoré núkal okolitý priestor. Pre niekoho vandali a blázni, pre televíziu MTV námet na vlastný program. Byť tak zvaným free style chodcom je v Amerike prestíž a dôkaz pohybovej zdatnosti samotných aktérov. Tí na predvádzanie obdivuhodných kúskov nepotrebujú nič viac než lavičky, zábradlie, ploty, reklamné tabule, obrubníky a steny.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Buzkaši


Na záver sa dostávame k športu, ktorého nadšenie zdieľajú pravdepodobne len Afgánci. Práve v týchto končinách je buzkaši vychýrenou voľnočasovou aktivitou. Chcete vedieť, v čom spočívajú pravidlá afganského národného športu? Dva tímy v zložení 10 až 12 hráčov medzi sebou bojujú o bezhlavú mŕtvu kozu s cieľom vhodiť ju do vyznačených kruhov. Vyzbrojení bičmi sa pretekári preháňajú na špeciálne vycvičených koňoch a s vypätím všetkých síl usilujú získať kozu do svojho tímu.

Účastníci buzkaši zápasia s takým nasadením, že šport je nemilo preslávený i štatistikou úmrtnosti. Jeho aktéri riskujú nielen zasiahnutie bičom, ale aj ušliapanie koňmi.

Komentáre