Autá

Seat predstavil nový Leon s prvenstvom vo svojom segmente

"Tretia generácia modelu Leon je úplne novým automobilom, je vyvinutý od základov a treba uznať, že sa Seatu naozaj podaril."

, 22. februára 2013 6:00
Seat Leon Foto: Seat
Ak obľubujete autá tohto segmentu, tak vás Leon určite zaujme na prvý pohľad. Jeho dizajn je nabitý emóciami, je dynamický a má športový charakter. Charakterizujú ho jasné línie a napnuté plochy na karosérii. Nesie aj nové logo značky Seat – na maske chladiča, kolesách, dverách batožinového priestoru a volante.

Typické pre nový dizajn značky Seat sú lichobežníkové hlavné reflektory integrované do skulpturálneho tvaru karosérie. Leon ako prvý vo svojom segmente môže mať reflektory kompletne vytvorené zo svietiacich LED diód. Tie osvetľujú cestu pred vozidlom svetlom prirodzenej farby, čím znižujú namáhanie očí. Inteligentné senzory okrem toho zabraňujú oslepovaniu protiidúcich vodičov.

Priestranný a flexibilný interiér


Rázvor tretej generácie Seatu Leon sa zväčšil o 58 milimetrov, čím sa zväčšil aj priestor pre pasažierov aj batožinu. Ak si vyberiete úroveň FR, určite vás potešia svietiace LED diódy v čalúnení dverí, ktoré zvýrazňujú kontúry dizajnu interiéru a kabíne dodávajú viac elegancie.

Seat Leon Foto: Seat
Zaujímavosťou tohto interiéru je, že stredová konzola je mierne natočená na vodiča. Okrem toho potešia aj jemné detaily ako veľké mriežky ventilácie, ľahko zrozumiteľné ovládacie prvky klimatizačnej sústavy a trojrozmerné dekoračné prvky.

Odložíte všetko


V interiéri je celkovo 12 odkladacích priestorov a 5 uzavretých odkladacích schránok vo dverách a stredovej konzole. Zadné operadlo je delené v pomere 60:40. Batožinový priestor má objem 380 l, čo predstavuje zväčšenie o 39 litrov oproti modelu predchádzajúcej generácie.

Motorizácia


Seat Leon zabojuje o priazeň zákazníkov s výkonnými a úspornými naftovými motormi TDI a benzínovými motormi TSI v objemovom rozpätí od 1,2 do 2,0 l. Všetky motory sú vybavené priamym vstrekovaním paliva v kombinácii s preplňovaním turbokompresorom, využívajú štvorventilovú techniku a sú optimalizované pre zníženie vnútorného trenia a rýchle dosiahnutie prevádzkovej teploty. Všetky motory sú vybavené systémom štart-stop.

Seat Leon Foto: Seat
Dobrou voľbou je napríklad naftový motor TDI s objemom 1,6 l a výkonom 77 kW (105 k), ktorý sľubuje priemernú spotrebu len 3,8 l na 100 km v kombinovanom cykle. O čosi vyššiu, ale stále veľmi chvályhodnú spotrebu, má naftový motor TDI s objemom 2,0 l – výrobca uvádza kombinovanú spotrebu 4,1 l na 100 km.

Za zmienku stojí benzínový motor TSI s objemom 1,4 l. Tento turbokompresorom prepĺňaný štvorvalec s priamym vstrekovaním dosahuje výkon 90 kW (122 k). Priemernú spotrebu výrobca uvádza 5,2 l na 100 km.
V priebehu roka Seat ponuku motorov ešte rozšíri.

Moderné systémy infotainmentu


Po prvý raz Seat používa dotykový monitor so senzorom priblíženia. Keď sa prst vodiča alebo spolujazdca priblíži k dotykovému monitoru, obrazovka systému sa automaticky prepne zo zobrazovacieho do ovládacieho režimu. Zobrazia sa jednotlivé funkcie, ktoré sa dajú ovládať ako na smartfóne. Systém sa dá obohatiť aj o navigáciu.

Zaujímavosťou je, že Seat ponúka aj systém indikácie únavy vodiča. Bude sledovať váš spôsob jazdy a počas cesty bude porovnávať, ako sa zmenili vaše reakcie. Ak vyhodnotí, že ste unavení, tak vás upozorní.

Seat Leon Foto: Seat
Seat Leon ponúka aj asistenčný systém diaľkových svetiel. Využíva kameru, ktorá identifikuje svetlá protiidúcich vozidiel, koncové svetlá vozidiel idúcich vpredu, ako aj osvetlenie v obciach, a prepína tlmené a diaľkové svetlá. Nájdete tu aj asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu, ktorý pomocou kamery monitoruje čiary vodorovného dopravného značenia na ceste a robí automatické korektúry riadenia.

Trojdverový alebo päťdverový? A ktorá úroveň výbavy?


Tretia generácia modelu Leon je v ponuke v prevedení trojdverovej, ale aj päťdverovej karosérie. Ponúka štyri úrovne výbavy, pričom najzákladnejšia je Entry, po nej nasleduje Reference a Style. Športové prevedenie nesie názov FR.

Kompletný cenník nájdete TU.

Komentáre