Autá

Parkovanie budúcnosti: Auto si samo nájde pridelené miesto

"Automatizované obsluhované parkovanie ušetrí nervy, čas a aj miesto: na rovnakej ploche parkoviska umiestni až o 20 percent väčší počet vozidiel. "

Peter Škorňa, 20. februára 2018 8:00
Foto: Daimler AG
Ďalší významný krok k autonómnemu jazdeniu sa zrealizoval počas testovania parkovania bez vodiča v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz v Stuttgarte.

Pomocou automobilu, vybaveného vhodnou technológiou, sa na základe príkazu cez smartfón s príslušnou aplikáciou z nástupného stanovišťa, podarilo odoslať vozidlo na priradené parkovacie miesto múzea a jeho vrátenie na východiskové miesto bez toho, aby vodič musel dohliadať na manéver.

Uvedený proces parkovania má využitie v mestskej mobilite a spočíva v tom, že cez aplikáciu v smartfóne si možno rezervovať vozidlo, ktorého cesta sa začína v okamihu, keď sa vozidlo automaticky presunie na nástupné miesto. Pri jeho vrátení ho zákazník odstaví na výstupnom mieste v parkovacom dome a cez aplikáciu v smartfóne ho vráti na jeho miesto.Len čo inteligentný systém parkovacieho domu vozidlo rozpozná, auto sa naštartuje a presunie na pridelené miesto, pričom mu pomáhajú snímače inštalované v parkovacom dome, ktoré monitorujú jazdný koridor a jeho okolie, vďaka čomu riadia vozidlo.

Automatizované obsluhované parkovanie (Automated Valet Parking) ušetrí nervy, čas a aj miesto: na rovnakej ploche parkoviska umiestni až o 20 percent väčší počet vozidiel. Ako prvé na svete sa začne v reálnej prevádzke využívať v Múzeu Mercedes-Benz už od začiatku budúceho roka.

Komentáre