Autá

Elektro-ofenzíva za 11 miliárd eur

"Takmer 11 miliárd eur plánuje v najbližších rokoch vynaložiť koncern Daimler na rozvinutie elektro-ofenzívy, vďaka čomu by mal do roku 2022 elektrifikovať celé portfólio značky Mercedes-Benz."

Peter Škorňa, 19. mája 2018 8:00
Foto: Daimler AG
Počas najbližších troch rokov tak má značka s hviezdou v rámci elektrifikácie portfólia ponúkať pre každý konštrukčný rad aspoň jednu elektrifikovanú alternatívu pri viac ako 50 elektrifikovaných variantoch vozidiel. Z toho vyše desať na čisto elektrický pohon– vo všetkých segmentoch, od značky smart až po veľké vozidlá kategórie SUV.

Okrem toho značka Mercedes-Benz neustále napreduje s vývojom hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete a podporuje zavedenie 48-voltových systémov.

Kým v závode na výrobu vozidiel značky smart v Hambachu v roku 2017 s kupé a kabrioletom fortwo odštartovala už štvrtá generácia elektrických vozidiel tohto mestského vozidla, v tomto roku o.o. Daimler dokončí druhý závod na výrobu akumulátorov so sídlom v meste Kamenz, pričom v závode Mercedes-Benz v Brémach sa bude vyrábať prvé elektrické vozidlo novej produktovej a technologickej značky EQ. Výroba modelu EQC, prvého plne elektrického vozidla kategórie SUV, sa začne v roku 2019.

V nasledujúcich rokoch bude divízia Mercedes-Benz Cars investovať desať miliárd eur do výstavby svojej flotily elektrických vozidiel a ešte takmer jednu miliardu eur do globálneho združenia výroby akumulátorov v rámci celosvetovej výrobnej siete. Vytvorí sa tak globálne združenie výroby akumulátorov, ktoré momentálne zahŕňa päť závodov na výrobu akumulátorov na troch kontinentoch.

Krátko nato opustí EQC výrobnú linku aj v BBAC, spoločnom podniku koncernu Daimler a spoločnosti BAIC. Medzi ďalšie závody na výrobu modelov EQ patria závody Mercedes-Benz v mestách Rastatt, Sindelfingen a Tuscaloosa (USA), kde sa modelová paleta rozšíri o elektrické vozidlá triedy kompaktných vozidiel, vyššej a luxusnej triedy, príp. aj v segmente vozidiel SUV.

Komentáre